Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

„Ukraińska Wiosna” w Powiecie Gnieźnieńskim

„Jarmark Ukraiński” – wydarzenie będące częścią przedsięwzięcia pod nazwą „Ukraińska Wiosna”, które odbywa się pod patronatem Witolda Horowskiego, Konsula Honorowego Ukrainy w Poznaniu na terenie Wielkopolski, zagościło także w Powiecie Gnieźnieńskim.

W sobotę, 12 maja Centrum Kultury „Scena to Dziwna” zmieniło się w jarmark, na którym swoje prace prezentowali ukraińscy rękodzielnicy. Na straganach ustawionych wokół budynku „eSTeDe”, gnieźnianie już od godzin przedpołudniowych mieli okazję oglądać dzieła wschodnich artystów - ikony, wyszywanki, obrazy, wyroby z wikliny, gliny i drewna. Szczególnym powodzeniem cieszyła się ręcznie wykonana biżuteria, która znalazła nabywców wśród odwiedzających tego dnia „Jarmark”. Niesprzyjającą początkowo pogodę umilali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, którzy wszystkim zziębniętym gościom serwowali tradycyjny barszcz ukraiński.

"Ukraińska Wiosna" to jedna z największych imprez w tej części Europy, promująca kulturę ukraińską. W tym roku, oprócz Poznania i Gniezna, w V już edycji Festiwalu udział biorą także takie miasta jak: Leszno, Kórnik, Buk i Głogów. Przedsięwzięcie ma na celu przybliżenie Polakom ukraińskich sąsiadów właśnie poprzez kulturę. Podczas gnieźnieńskiej części Festiwalu, przybyli na wydarzenie goście mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć występy ukraińskich artystów na najwyższym poziomie. Już pierwsza prezentacja, dziecięcego Zespołu Tańca Radość potwierdziła, że wykonawcy występujący tego dnia na scenie amfiteatru to kwintesencja twórczości ludowej. Nie mniejsze wrażenie na publiczności wywarły: Ludowy Amatorski Folklorystyczny Zespół „Kumaseńky”, „Podolscy muzycy”, Folklorystyczny Zespól Instrumentalny „Kobza”, czy soliści: Stanisław Horodyński, Oksana Sławna i Olga Plakydiuk.

Festiwal Kultury „Ukraińska Wiosna” jest jedną z największych imprez w naszej części Europy, promujących to, co najlepsze w różnych dziedzinach kultury Ukrainy. Kultury, jakże barwnej i bogatej, a jednocześnie niezwykle bliskiej nam-Polakom. Żywię nadzieję, że wydarzenie to przybliży kulturowy klimat wschodnich sąsiadów, przyczyniając się do wzrostu znajomość Ukrainy - naszego sąsiada i współgospodarza Euro 2012 wśród mieszkańców Powiatu Gnieźnieńskiego – podsumował „Jarmark” Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak. - Myślę, że wspaniałe przygotowanie organizacyjne imprezy przez tutejsze Centrum Kultury zaowocuje dalszą współpracą – dodał współgospodarz wydarzenia Witold Horowski Honorowy Konsul Ukrainy w Poznaniu.


2012-05-15
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Wtorek 12-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21372529

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno