Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Uroczyste odsłonięcie tablicy

Tablica upamiętniająca pierwszego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Starosty Gnieźnieńskiego – Zygmunta Kittela zawisła wczoraj w holu budynku Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Uroczystego odsłonięcia dokonali wspólnie Starosta Dariusz Pilak, Przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Zdzisław Kujawa oraz Rafał Cyms (wnuk jednego z wielkopolskich powstańców – Roberta Cymsa). Odsłaniając tablicę, czyniąc ten gest uświadamiamy sobie ciągłość – powiedział Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak Za ciągłością tą kryje się cały szereg ważnych czynników, jak na przykład ciągłość urzędu. – wyjaśnił. – Ciągłość, która na skutek reform administracyjnych, doprowadziła nas aż do dzisiejszej uroczystości, czyli 93. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Myślę, że to jest godny dzień, aby uczcić postać Zygmunta Kittela właśnie w Gnieźnie. W pewnym hołdzie i podziękowaniu za to, czego dokonał swoim życiem i za to, że w momencie, kiedy Polska po 123 latach pojawiła się znowu na mapie Europy, był pierwszym ze starostów, który tę polskość budował. Razem ze swoimi współpracownikami, urzędnikami, tworzył Starostwo, które przecież w jakimś sensie przejęliśmy później w ciągłości pokoleniowej nazwisk osób, które przede mną urząd ten sprawowały – dodał.

Krótka ceremonia, zakończona poświęceniem tablicy zgromadzała przedstawicieli władz powiatu, jednostek oświatowych i mieszkańców Gniezna.

Zygmunt Kittel urodził się w styczniu 1877r., zmarł w czerwcu 1960r. Działacz niepodległościowy, współorganizator i dowódca powstania wielkopolskiego w Gnieźnie, pierwszy – po odzyskaniu niepodległości starosta gnieźnieński.

Po wydarzeniach 11 listopada 1918 toku rozpoczął formowanie szeregów organizacji patriotycznej „sokół” w Gnieźnie. Współorganizował powstanie w mieście i w powiecie. 28 grudnia 1918r. Total obwołany polskim komendantem miasta. Podjął decyzję zaatakowania Zdziechowy, w której gromadziły się siły niemiecki, przygotowujące kontratak. Walki w okolicach Zdziechowy toczyły się od 29 do 31 grudnia 1918 roku. Jako dowódca dwóch kompanii powstańców gnieźnieńskich, uczestniczył m.in. w walkach o Szubin. 10 stycznia wyruszył na czele oddziałów wrzesińskich z Szubina na Rynarzewo, które ostatecznie zdobył. Oddział Kittela po krótkim starciu z Niemcami zajął wieś Samoklęski Małe, po czym powrócił 17 stycznia do Gniezna. W lutym 1919r. został wybrany jednogłośnie przez Rady Ludowe miasta i powiatu gnieźnieńskiego na starostę gnieźnieńskiego. Urząd ten pełnił do marca 1920 roku. Był współorganizatorem 4. Pułku Strzelców Wielkopolskich.

Odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Gerard Górnicki uczynił porucznika Zygmunta Kittela jednym z bohaterów swojej sztuki pt.: „Poszli ci, którzy powinni”, poświęconej przygotowaniom i rozwojowi powstania wielkopolskiego na ziemi gnieźnieńskiej.


2011-12-29
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 11-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21361859

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno