Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Tydzień Gospodarki 2011 w Teltow-Fläming

W dniach od 24 do 27 października w Powiecie Teltow-Fläming po raz kolejny odbył się Tydzień Gospodarki.

W tym roku w dorocznych obchodach na zaproszenie Starosty Powiatu Teltow-Fläming Peer Giesecke i Prezesa Struktur und Wirtschaftsförderungsgesellschaft des Landkreises Teltow-Fläming mbH Herberta Voglera, uczestniczyła delegacja z naszego powiatu w osobach Małgorzata Matczak dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Radosław Gaca pracownik wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego i Juliusz Trojanowski Prezes Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Nasza delegacja podczas pobytu odwiedziła Centrum edukacyjne dla biotechnologii i chemii Ludwigsfelde (ZAL). ZAL jest prywatną firmą i jest jedną z największych prywatnych instytucji edukacyjnych w zakresie gospodarki regionu Berlin-Brandenburg. W nowo wybudowanym Centrum Edukacji na 1000 m2 zdobywane będą nie tylko kwalifikacje techniczne i przekwalifikowania specjalistów w dziedzinie chemii i biologii, ale także zarządzania oraz IT, sprzedaży i języków obcych. ZAL w regionie Parku szkolić będzie przyszłych pracowników. Premier Brandenburgii na otwarciu Centrum ZAL podkreślił, że: "…szkolenia w miejscu pracy to idealny sposób na uczciwe wynagrodzenie, stałe zatrudnienie po zakończeniu kształcenia i szkoleń kwalifikujących młodych profesjonalistów…"

Po wizycie w Centrum ZAL na terenie Miejskiej Elektrociepłowni Blockheizkraftwerk Städtische Betriebswerke Luckenwalde GmbH odbyła się konferencja w formie dyskusji panelowej dot. odnawialnych źródeł energii i efektywnego jej wykorzystanie, w której uczestniczyła nasza delegacja.

W kolejnym punkcie wizyty nasi przedstawiciele udali się do obiektu przeznaczonego do przetwarzania odpadów Zweckverband Abfallbehandlung Nuthe-Spree (ZAB) w Königs Wusterhausen za pomocą systemu mechaniczno-biologicznej stabilizacji (system MBS). Mając na względzie społeczną odpowiedzialność wobec środowiska i kolejnych pokoleń ZAB jest przyjazny dla środowiska i stanowi alternatywę dla przetwarzania odpadów oraz recyklingu w celu zapobieżenia zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych oraz ogranicza powstawanie gazów cieplarnianych. Dzięki takiemu podejściu, zgodnemu z niemieckim rozporządzeniem o odpadach, po w czerwcu 2005 r. składowiska odpadów komunalnych nie mają pozwolenia na składowanie odpadów nieprzetworzonych.

Po wizycie w sortowni odpadów ZAB delegacja odwiedziła nieczynne już od 2005 roku wysypisko śmieci w Luckenwalde "Frankenfelder Mountain" zajmujące obszar 20 ha, na którym zgromadzono 2,1 mln m3 odpadów. Obecnie na składowisku zakończony jest etap budowy obiektów melioracyjnych i system odgazowania. Renowacja składowiska polega na uszczelnieniu całego jego obszaru. Z mikrobiologicznego rozkładu odpadów organicznych powstaje gaz. Z jednej tony odpadów w środku jest około 150 m3 do 250 m3 gazu wysypiskowego. Gaz był i jest wykorzystywany do ogrzewania osiedli mieszkaniowych w Luckenwalde. Na przykrytym folią i metrową warstwą ziemi wysypisku posadowione są slolary produkujące energię elektryczną sprzedawaną do ogólnej sieci energetycznej.

Dwudniowy pobyt w Teltow-Fläming zakończyła uroczystość przyznania nagrody w dziedzinie gospodarki za 2011 rok, która obyła się Centrum Parku Biotechnologicznego w Luckenwalde.

Wizyta, wiedza i materiały zgromadzone podczas pobytu w Powiecie Teltow-Fläming powinny przyczynić się do rozwiązywania podobnych problemów, które również występują na naszym terenie.2011-11-03
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Niedziela 17-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21444911

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno