Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Urok prostoty - podsumowanie pierwszej edycji Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej

Kaczka z jabłkami, pieczona gęś, pyry z gzikiem, plendze…. - tych regionalnych potraw można było posmakować podczas Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej.

W minioną sobotę gnieźnieńskie Centrum Kultury "Scena to Dziwna" stało się najważniejszym miejscem na kulinarnej mapie regionu. Dwadzieścia drużyn reprezentujących gminy, miasta i powiaty Wielkopolski stanęły w szranki do smakowitej rywalizacji.

Festiwal, nad którym honorowy patronat objęli: Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski Ksiądz Arcybiskup Józef Kowalczyk oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki zgromadził tłumy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: senator Jadwiga Rutnicka, senator Małgorzata Adamczak, starostowie z województwa wielkopolskiego, a także posłowie Tadeusz Tomaszewski i Paweł Arndt, senator Piotr Gruszczyński, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, wiceprezydent Gniezna Czesław Kruczek oraz wójtowie i burmistrzowie z powiatu gnieźnieńskiego. Okolicznościowy list do uczestników i organizatorów Festiwalu wystosował Prezydent RP Bronisław Komorowski. Popołudnie pełne atrakcji zainaugurował Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak, który oficjalnie otworzył pierwszą edycję Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej.

Głównym punktem Festiwalu były niezaprzeczalnie, podzielone na dwie konkurencje konkursy kulinarne. W konkursie gotowania "na żywo" każda z drużyn, startujących przy stanowisku do gotowania musiała przygotować w ciągu 45 minut potrawę z przywiezionych przez siebie produktów. W tej kategorii oceniane były przede wszystkim czynniki kulinarne - smak, zapach, wygląd, wykorzystanie produktów i sposób podania. Bezkonkurencyjne okazały się "plendze", serwowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Tokary (gmina Kawęczyn, powiat turecki). Jak przyznał przewodniczący komisji oceniającej, szef kuchni Sieci Hoteli Pietrak, Wojciech Gubański: Potrawa urzekła wszystkich. Urzekła swoją prostotą, bo czym są plendze? Ale smak, zapach wszystkich położyły.

Drugi konkurs miał rozstrzygnąć, którzy uczestnicy Festiwalu przygotowali najbardziej atrakcyjne stoisko. O zwycięstwie w tej konkurencji decydowali przedstawiciele lokalnych mediów - partnerów Festiwalu. Przy rozważaniu werdyktu brano pod uwagę nie tylko walory kulinarne przygotowanych potraw, ale także wygląd ogólny stanowiska. Nagrodę Dziennikarzy otrzymali Przedstawiciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie (gmina Śmigiel, powiat kościański) i to właśnie kościańska drużyna wyjechała z Gniezna z "nagrodą przechodnią", zobowiązującą do organizacji kolejnej edycji festiwalu w przyszłym roku. - Bardzo się cieszę z obecności tak licznie przybyłych gości, reprezentacji powiatów i starostów. (…) mamy, co najważniejsze, wytypowaną kolejną miejscowość, kolejny powiat - kościański, do którego za rok właśnie w te klimaty będziemy mogli się udać (…) - powiedział po ogłoszeniu wyników Starosta Dariusz Pilak.

Festiwal Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej to nie tylko "uciecha dla ciała". O satysfakcję "dla ducha" zadbali przedstawiciele regionalnych artystów. W amfiteatrze "eSTeDe" pojawiły się m.in.: zespół "Babiniec" z Rozdrażewa (Powiat Krotoszyński), który zaprezentował całą gamę swoich zdolności artystycznych - na śpiewie i tańcu począwszy, a na skeczach kabaretowych skończywszy. Wszyscy goście mieli także okazję wysłuchać występu reprezentantów Powiatu Gnieźnieńskiego - Zespołu "Róża" z Niechanowa. Nie zabrakło pokazów przedstawicieli młodszego pokolenia - na scenie wystąpił zespół break dance z C.K. "Scena to Dziwna".

Jednak największe owacje zebrał Andrzej Malicki - aktor Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, który wcielił się w rolę "Bolka" bezbłędnie władającego wielkopolską gwarą.

2011-09-21
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Sobota 16-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21424018

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno