Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Tyflobus - z dźwiękiem i dotykiem przez świat

Fundacja Szansa dla Niewidomych pragnie bardzo serdecznie zaprosić na organizowaną przez nas ogólnopolską akcję pn. "Tyflobus - z dźwiękiem i dotykiem przez świat!", która odbędzie się: 28 lipca br. (czwartek) w godzinach 10.00 - 15.00 na placu przed budynkiem Starostwa Powiatowego, przy ul. Jana Pawła II 9/10 w Gnieźnie

Akcję organizujemy już drugi raz; w tym roku jej głównym celem jest:
 • udowodnienie, że dźwiękiem i dotykiem można zrekompensować brak widzenia,
 • wzrost świadomości oraz wiedzy na temat problemów i potrzeb osób niewidomych i niedowidzących,
 • przybliżenie społeczeństwu możliwości, jakie dają nowoczesne rozwiązania udźwiękawiające oraz ubrajlawiające otoczenie,
 • zainteresowanie społeczeństwa przedmiotowym tematem zwłaszcza, że skala zjawiska jest niezwykle duża - w Polsce żyje ponad 1 500 000 ludzi z orzeczeniem o niepełnosprawności wynikającym z wady wzroku - w zdecydowanej większości to osoby zdane na samych siebie; brak widzenia to jedna z trzech najważniejszych przyczyn niepełnosprawności w naszym kraju!

  W ubiegłym roku celem akcji było pokazanie rozwiązań informatycznych i technicznych umożliwiających niewidomym i niedowidzącym samodzielność oraz aktywność zawodową i społeczną. W tym roku hasłem naszej akcji jest "Z dźwiękiem i dotykiem przez świat"!

  Podczas akcji każdy będzie mógł zapoznać się z narzędziami, dzięki którym niewidomi i niedowidzący mogą być samodzielni w życiu. Przedstawione zostanie m.in. udźwiękowienie, mapy i plany wypukłe, dzięki którym niewidomi mogą samodzielnie poruszać się po otoczeniu. Będzie można zasięgnąć porady u tyflospecjalistów - specjalistów ds. rehabilitacji.

  Odbędą się tyflospektakle, dzięki którym każdy dowie się, jak może pomóc niewidomemu na ulicy, jak wskazać mu drogę, ale przede wszystkim pokażemy, jak niewiele potrzeba, aby niewidomy mógł być samodzielny, aby mógł być równoprawnym obywatelem. Pokażemy co zrobić, aby przestrzeń publiczna była całkowicie przyjazna dla tej grupy osób niepełnosprawnych. Udowodnimy, że dźwiękiem i dotykiem można zrekompensować brak widzenia.

  Po co to wszystko?
  Obowiązkiem nas wszystkich jest przystosowanie przestrzeni publicznej do potrzeb osób niewidomych. Miejsca publiczne i handlowe powinny być wyposażone w wypukłe plany budynku. Dzięki temu niewidomy mógłby zapoznać się z topografią otoczenia i samodzielnie poruszać się po budynku.

  Od dawna dostosowuje się budynki do potrzeb osób niepełnosprawnych dla potrzeb inwalidów ruchu, dlatego my mówimy: stop obojętności na potrzeby osób niewidomych!

  Oni też chcieliby samodzielnie poruszać się po miejscach publicznych! Udźwiękowione otoczenie (przestrzeń miejska oraz budynki) jest już w wielu krajach normą. Najwyższy czas, aby wprowadzić te standardy w Polsce!

  Bądźmy częścią Europy bez barier!
  Europejska strategia w sprawie niepełnosprawności na lata 2010-2020 zakłada pełną dostępność dla osób z dysfunkcją wzroku! "Dostępność" cyt.: oznacza, że osoby niepełnosprawne mają dostęp, na równych prawach z innymi, do środowiska fizycznego, transportu, technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych (TIK) oraz pozostałych obiektów i usług."

  Komisja Europejska podejmuje działania w celu m.in.:
 • "poprawienia dostępności procesu głosowania, aby ułatwić korzystanie z praw wyborczych obywateli UE;"
 • "usunięcia barier administracyjnych i wynikających z postaw społecznych w celu osiągnięcia pełnego udziału w życiu społecznym na równych prawach"
 • "wyeliminowania w UE dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność"
 • "upowszechnienia otwartego dla wszystkich kształcenia i uczenia się przez całe życie dla niepełnosprawnych uczniów i studentów"
 • "działania na rzecz godnych warunków życia osób niepełnosprawnych. Zwiększenia równego dostępu osób niepełnosprawnych do świadczeń zdrowotnych i powiązanych usług"
 • "zwiększenia świadomości społecznej w zakresie niepełnosprawności i wiedzy osób niepełnosprawnych o przysługujących im prawach i sposobach ich egzekwowania".

  O Fundacji

  Fundacja Szansa dla Niewidomych powstała w 1992 roku z inicjatywy niewidomych i ich widzących przyjaciół. Od samego początku jej istnienia organizacja działa na rzecz środowiska niewidomych i słabowidzących, jak również dla tych osób, u których trudności ze wzrokiem występują obok innych niepełnosprawności. Jesteśmy przede wszystkim organizacją, która doradza niewidomym i słabowidzącym, jak aktywnie żyć i odnosić sukcesy.

  Osiągnięcia

  1. Ponad 3 tyś. szkoleń i konkursów dla niewidomych i niedowidzących.
  2. 10 punktów informacyjnych dla niepełnosprawnych na terenie całej Polski - Tyflopunktów.
  3. Akcje i kampanie społeczne na terenie całej Polski.
  4. 10 lat edycji Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND - największej konferencji tego środowiska w Europie Wschodniej i Środkowej Międzynarodowej.
  5. Publikacje, w tym:
   • poradniki skierowane do środowiska niewidomych: "Świat otwarty dla niewidomych - szanse i możliwości", "Czy niewidomy może zostać prezydentem?"- kontynuacja rozważań z poprzedniej książki, "Dotrzeć do celu" - poradnik z zakresu rehabilitacji społeczno-zawodowej
   • publikacje matematyczne: "I Ty możesz być matematykiem" "Brajlowska notacja matematyczna. Jak to zapisać, a jak odczytać?"
   • biografie: "Louis Braille - dotyk geniuszu", autor: C. Michael Meller.
   • wydawnictwa turystyczne: "Mazowsze to nie tylko Warszawa" - przewodnik po atrakcjach turystycznych Mazowsza dla osób niewidomych "100 najpiękniejszych miejsc w Polsce - zabytki i krajobrazy wreszcie dostępne dla niewidomych i słabowidzących".
  6. Pomoc finansowa i rzeczowa, zbiórki o wartości 300 tyś. zł dla niewidomych dzieci.
  2011-07-26
 •   Drukuj
    Polecamy
    Rezerwacja
  Wydział Komunikacji
  i Transportu
  Rezerwacja rejestracji pojazdów
      UNIA EUROPEJSKA
  więcej...
      Patronat i Logo
  Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
  więcej...
      Punkt Wspierania Biznesu
  Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
  więcej...
      Informator medyczny i wykaz aptek
  Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
  więcej...
      Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
  Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
  więcej...
      Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
  Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
  więcej...
      Nieodpłatna Pomoc Prawna
  Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
  więcej...
      Sportowy Powiat
  Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
  więcej...
      Rozwój lokalny
  Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
  więcej...
      Partnerzy zagraniczni
  Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
  więcej...
      Organizacje pozarządowe
  Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
  więcej...
      Biuro Rzeczy Znalezionych
  Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
  więcej...
      Punkt paszportowy
  W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
  więcej...
  Multimedia
   
     Członkostwo powiatu
  Linki Sobota 16-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21429653

  www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno