Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Pociągiem PIAST na koronację królewską w Gnieźnie

Powiat Gnieźnieński podjął się współrealizacji i współfinansowania przejazdu specjalnego Pociągu PIAST  2011 na Koronację Królewską, organizowaną przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.

Celem inicjatywy jest zachęcenie mieszkańców Wielkopolski, by przybyć do Pierwszej Stolicy Polski na to nietuzinkowe wydarzenie kulturalne.

PIAST 2011 to kolejna z imprez Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl – Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei, którą w tym roku współfinansuje również Powiat Gnieźnieński. To niepowtarzalna okazja przejazdu 30 lipca br. m.in. przez tereny Powiatu Gnieźnieńskiego za pośrednictwem specjalnego pociągu Piast. Niniejsza atrakcja dostępna jest nie tylko dla pasażerów spragnionych kolejowych wrażeń, ale przede wszystkim nowych i ciekawych odkryć krajobrazów na ternach Powiatu Gnieźnieńskiego wyłaniających się na trasie pomiędzy Poznaniem a Gnieznem.

Wspomniana inicjatywa zrodziła się na początku roku 2011. Uzgodniono rownież zakres wspólnych działań pomiędzy partnerami projektu i przygotowano niespodzianki i atrakcje dla pasażerów. Pasażerowie PIASTA skorzystają z przejazdu pociągiem ciągniętym przez zabytkową lokomotywę parową z Wolsztyńskiej Parowozowni na okazję uroczystej koronacji (eventowej imprezy plenerowej) nawiązującej do wydarzeń z XI wieku naszej ery, kiedy to w pierwszej stolicy państwa Polan - Gnieźnie - miało miejsce jedno z ważniejszych wydarzeń w dziejach naszej historii. W roku 1025 odbyła się w Katedrze Gnieźnieńskiej koronacja pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego.

Dziś gościnne Gniezno, dzięki działaniom lokalnych samorządów z powiatu i miasta, zaprasza na inscenizację tego ważnego momentu naszej historii. Zapraszamy zatem do Gniezna, pociąg turystyczny PIAST zawiezie tam Państwa zapewniając dodatkowe atrakcje w ciągu całego przejazdu! Jednocześnie warto pamiętać, iż pociąg PIAST wyjedzie z Poznania Głównego widowiskową trasą przez kolejową, towarową obwodnicę miasta Poznania, co pozwoli pasażerom na poznanie stolicy Wielkopolski z niecodziennej perspektywy. Wartym polecenia jest zwłaszcza odcinek północnej obwodnicy, biegnącej estakadą m. in. nad inną linią kolejową z Poznania w kierunku Wągrowca, wiaduktem nad Wartą, a także wąwozem wzdłuż piątkowskich osiedli mieszkaniowych na północy stolicy Wielkopolski. Dalsza trasa przebiegać będzie przez Oborniki, Rogoźno Wielkopolskie, Piłę - gdzie nastąpi widowiskowe uzupełnienie wody w parowozie przez ekipę strażaków, skąd dalej pociąg wieźć będzie w kierunku wschodnim do Nakła nad Notecią, odwiedzając po drodze stacyjkę Wyrzysk - Osiek, która jest stacją styczną do jednej z kolejowych atrakcji Wielkopolski - Wąskotorowej Wyrzyskiej Kolei Powiatowej. Dalsza trasa pociągu PIAST przebiegać będzie nieczynną w ruchu pasażerskim linią kolejową w kierunku Gniezna przez Kcynię, Damasławek i  Gniezno Winiary.

W Gnieźnie pasażerowie pociągu będą mieli czas na zapoznanie m.in. z informacjami na temat atrakcji turystycznych Powiatu Gnieźnieńskiego oraz historią koronacji króla Bolesława Chrobrego barwnie opowiadaną przez wesołego kolejarza-maszynistę. Przewidziane są również zabawy i konkursy z myślą o najmłodszych pasażerach pociągu.

Po dłuższym postoju w Gnieźnie pociąg Piast z zabytkowym parowozem będzie czekał na gnieźnieńskiej stacji kolejowej na swoich pasażerów, po czym zabierze ich najkrótszą trasą przez Pobiedziska do Poznania, zatrzymując się po drodze na stacji Poznań Garbary. 

Bilety na pociąg specjalny PIAST dostępne są dla wszystkich zainteresowanych pasażerów na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest trwająca obecnie do 26 lipca wyłącznie internetowa rezerwacja miejsc w pociągu za pomocą strony TurKol.pl. Oprócz wirtualnej możliwości zakupu biletu innym sposobem pozyskania jest możliwość zakupu biletów we wytypowanych kasach przewoźnika Przewozy Regionalne.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników historii, a także kolejnictwa do skorzystania z tej jakże nietypowej, jedynej w roku okazji przybycia na koronację królewską w Gnieźnie pociągiem specjalnym Piast 30 lipca 2011r.

Źródło: TurKol.pl

Załącznik:

2011-07-12
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 11-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21358912

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno