Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Poznaj Szlak z przewodnikiem

Niedawno przywitaliśmy lato, zaczęły się już wakacje więc wiele osób staje przed pytaniem jak ciekawie i miło spędzać nadchodzące dni czy weekendy. Po raz trzeci Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski wychodzi Państwu naprzeciw z propozycją darmowego zwiedzania Szlaku Piastowskiego z przewodnikiem.

Od maja tego roku, Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” ruszyła z nową inicjatywą – mianowicie z autorskim zwiedzaniem miasta z profesjonalnymi przewodnikami zrzeszonymi w Organizacji. Naszym założeniem jest pokazanie mieszkańcom ciekawostek, historii, miejsc które często na co dzień mijamy nie zastanawiając się jaką tajemnicę one skrywają.

Już 9 lipca w sobotę chcemy Państwu zaproponować trzecie kolejne darmowe zwiedzanie z naszym przewodnikiem, lecz tym razem nie będziemy zwiedzać Gniezna a spróbujemy wyruszyć na Szlak Piastowski. Pierwsze terenowe zwiedzanie zaplanowaliśmy na Ostrowie Lednickim, który jest najbliżej nas. Przewodnik, który będzie Państwa oprowadzał też nie jest przypadkowy. Pani Urszula Łomnicka, która będzie sobotnim przewodnikiem – jest wieloletnim przewodnikiem miejskim i terenowym znającym Szlak Piastowski bardzo dobrze. Oprócz tego od wielu lat mieszka nad brzegiem jeziora Lednickiego w zabytkowym dworku, który niegdyś należał do Pana Jerzego Łomnickiego, założyciela Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. To właśnie w tym dworku miała miejsce pierwsza siedziba i wystawa Muzeum Pierwszych Piastów.

Data naszego kolejnego zwiedzania nie jest przypadkowa, od 9-10 lipca na Ostrowie Lednickim odbywać się będzie impreza plenerowa „W lednickim grodzie księcia Mieszka”. Jest to impreza cykliczna podczas której na przedpolu grodu zamieszkają grupy odtwórstwa historycznego. Staną namioty i warsztaty rzemieślników, aranżując teatr-piknik historyczny. Będzie to żywa lekcja historii, gdzie w atmosferze zabawy i rozrywki propagowana będzie tradycja i obyczaje z czasów wczesnego średniowiecza – okresu związanego z początkami naszego państwa. Głównym celem imprezy jest przybliżenie szerokiej grupie odbiorców życia codziennego i zwyczajów z X i XI wieku. Podczas trwania imprezy każdy przybywający na gród będzie miał możliwość nie tylko obejrzenia ludzi w tradycyjnych strojach, przy tradycyjnych zajęciach, ale także będzie można samemu spróbować pracy pradawnych rzemieślników, pobyć chwilę w atmosferze z minionej epoki, a także skosztować tradycyjnej strawy. Osoby zainteresowane będą mogły zapoznać się z rzemiosłem dawnych warsztatów takich jak bębniarstwo, farbiarstwo, tkactwo, garncarstwo, rogownictwo, kowalstwo czy złotnictwo. Będzie można spróbować swoich sił w grach i zabawach wczesnośredniowiecznych, poznać elementy uzbrojenia wojów słowiańskich, a także techniki i zwyczaje walk. Dzięki uprzejmości dyrekcji MPP na Lednicy, wszyscy uczestnicy naszego zwiedzania będą mieli darmowy wstęp do Muzeum jak i na samą imprezę.

A to wszystko, a zwłaszcza lednicki książęcy zespół pałacowy, będzie można zobaczyć z fachowym komentarzem naszego przewodnika.

Adresatami naszej inicjatywy jest oczywiście każdy kto chciałby w ciekawy sposób spędzić dzień. Przewodnik na zainteresowanych będzie czekał o godzinie 15:00 na parkingu przy kasach do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Całość oprowadzania będzie całkowicie bezpłatna, wystarczy tylko przyjść i posłuchać.

Opracował Mateusz Wrzesiński2011-06-30
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Wtorek 12-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21369778

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno