Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

I Gnieźnieńskie Sympozjum - IV spotkanie

Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” ma przyjemność zaprosić wszystkich miłośników historii na czwarty - ostatni już wykład z cyklu I Gnieźnieńskiego Sympozjum Naukowego „Stąd Nasz Ród – Państwo Gnieźnieńskie, Państwo Piastowskie” – wykład pod tytułem „Organizacja grodowo – terytorialna w Wielkopolsce w okresie X – XIII wieku” wygłosi dr Maciej Przybył.

Mija już trzeci miesiąc naszych spotkań z historią, organizowane przez nas sympozjum zakładało cztery spotkania i tak 16 czerwca, w czwartek, odbędzie się ostatni wykład z naszego cyklu. Na wykładzie będzie można dowiedzieć się o bardzo istotnym dla naszej historii momencie transformacji grodów, jako głównych środków administracyjnych, na miasta które w XIIIw. zaczęły przejmować ich rolę.

I Gnieźnieńskie Sympozjum Naukowe „Stąd Nasz Ród – Państwo Gnieźnieńskie Państwo Piastowskie”, ma na celu przybliżenie gnieźnianom wyników najnowszych badań przeprowadzonych na terenie Gniezna i okolic. Zaproszeni przez nas specjaliści przybliżą nam rangę i historię miejsca z którego się wywodzimy. Podzielą się wiedzą o najnowszych i najciekawszych badaniach naszych ziem. Często jest tak ,że zapominamy jak wiele cennych i ciekawych miejsc mamy na wyciągnięcie ręki. Ważne jest też by budować głównie wśród młodych osób tzw. lokalny patriotyzm podkreślając i ukazując ,że miejsce z którego pochodzimy jest najważniejszym historycznie rejonem naszego kraju. To tutaj wszystko się zaczęło i to na tych ziemiach tworzyły się zalążki naszego Państwa. Trzeba o tym pamiętać – zwłaszcza gdy od jakiegoś czasu dochodzi do „przekrzykiwania” się w mediach co było ważniejsze Poznań czy Gniezno. Nie warto wchodzić dalej w tą polemikę gdyż już wiele mówiono na temat rangi obu tych miejsc – jedno jest pewne nie możemy zapominać skąd pochodzimy i jak ważną rolę w kreowaniu naszego Państwa zajęły ziemie z których pochodzimy. To cel naszego sympozjum, które mamy nadzieję będzie coroczną imprezą skupiającą różnych specjalistów z dziedzin takich jak historia, archeologia czy turystyka.

Naszym czwartym i ostatnim prelegentem będzie Pan dr Maciej Przybył – historyk, pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, łączy w praktyce badania interdyscyplinarne archeologiczno-historyczne. Wieloletni członek ekspedycji archeologicznej w Łeknie. Autor szeregu artykułów dotyczących okresu średniowiecza, a przede wszystkim monografii poświęconych Władysławowi Laskonogiemu i Mieszkowi III Staremu.

Podstawą osadnictwa we wczesnym średniowieczu są grody. To wokół nich organizowało się ówczesne życie. W X wieku były to centralne miejsca w tworzącym się państwie Piastów. Obok grodów centralnych (w tym Gniezna, Ostrowa Lednickiego czy Poznania) powstawały także ośrodki o mniejszej randze. Ale zawsze stanowiły one właśnie centralny punkt dla lokalnego osadnictwa. W XI wieku po kryzysie państwa organizacja grodowa odżyła. Aczkolwiek centrum państwa przeniosło się do Małopolski. Jednocześnie grodom zaczęto nadawać inne znaczenie. W wieku XIII grody zaczęły upadać, ich znaczenie spadło niemal zupełnie. A w końcu przestały funkcjonować. Co legło u źródeł tego upadku? Historycy nie do końca potrafią wyjaśnić to zjawisko. Jak to się stało, iż rolę grodów (jako ośrodków władzy, administracji, centrów osadnictwa) przejęły miasta?

Zapraszamy więc serdecznie już 16 czerwca (czwartek) na wykład do sali 1.27 ( pierwsze piętro) w Kolegium Europejskim w Gnieźnie na godzinę 17:00 – wstęp wolny.

2011-06-10
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Sobota 16-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21425574

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno