Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Polsko – wloska wspólpraca

W dniach 13 – 15 maja br. wladze powiatu ponownie gościly delegację z wloskiej Prowincji Di Forli-Cesena na czele z Giorgio Zaniboni - szefem do spraw współpracy z zagranicą oraz Guido Penso - ekspertem do spraw programów młodzieżowych. W ramach niniejszej wizyty w siedzibie GARG odbylo się również spotkanie robocze przedstawicieli przedsiębiorców z Wloch i z Polski reprezentujących następujące branże: elektrotechniczną, architektury ogrodów, maszynową, budownictwo - konstrukcje dachowe, odlewnie metali. Spotkanie mialo charakter handlowy.

Na wstępie delegacja wloska przeprosiła iż projekt AMICA zakładający zatrudnienie Polaków w branży rolniczej oraz pokrewnych gałęziach gospodarki nie doszedł do skutku ze względu na małe zainteresowanie włoskich podmiotów gospodarczych wynikające z przejściowych kłopotów w branży rolniczej.

Giorgio Zaniboni zapewnił, że nowy projekt EUROHELM, który strona włoska złożyła 30 kwietnia 2004 roku zakładający stworzenie szeroko pojętych baz danych przyniesie pozytywne efekty współpracy na polu zatrudnienia naszych mieszkańców na terenie Włoch. W projekcie uczestniczyć ma sześć państw: Belgia, Austria, Niemcy, Węgry, Włochy i Polska.

Zatrudnienie Polaków we Włoszech związane jest z otrzymaniem odpowiednich limitów zatrudnienia. Obecnie rząd włoski zwiększył ten limit o kolejne 20.000 osób.

Na terenie prowincji znajdują się trzy agencje pośrednictwa pracy, które to będą bezpośrednio współpracowały z naszym powiatem w celu pozyskania pracowników.

Dodatkowo omówiono również założenia do realizacji zadań w ramach programu EQUAL ukierunkowanego na tworzenie większej liczby miejsc pracy, zwalczanie dyskryminacji i nierówności na rynku pracy. Działania Equal skierowane są głównie do: osób długotrwale bezrobotnych, młodzieży, osób starszych (45-65 lat), niepełnosprawnych (m.in. chorych psychicznie), grup etnicznych (np. Romów), repatriantów, uchodźców, kobiet, mieszkańców obszarów wiejskich i zaniedbanych gospodarczo oraz pracowników sektorów restrukturyzowanych.

Oprócz spraw związanych z tematyką zatrudnienia omówione zostaly zagadnienia związane z propozycją wspólnej realizacji projektów w zakresie oświaty i kultury. M.in. rozmawiano o wspólnej realizacji programu CULTURE 2000. Program ten wspiera promocję obszaru kulturowego wspólnego dla narodów Europy. W tym kontekście, wspiera współpracę pomiędzy twórcami, operatorami kulturowymi, prywatnymi i publicznymi promotorami, wspiera działalność sieci kulturalnych i innych partnerów, jak również instytucji kulturalnych państw członkowskich UE oraz innych krajów uczestniczących w programie.

Strona wloska zaproponowala ponadto bliższą wspólpracę pomiędzy gminami leżącymi w Prowincji Di Forli- Cesena oraz w Powiecie Gnieźnieńskim. Ukoronowaniem podjętej wspólpracy wlosko - polskiej ma być podpisanie porozumienia o wspólpracy obu samorządów. Umowa o partnerstwie zostanie parafowana podczas międzynarodowej konferencji w Forli, która odbędzie się w dniach 26-30 maja br. Wlaściwa umowa zostanie podpisana najprawdopodobniej we wrześniu br., czyli po wyborze nowego Prezydenta Prowincji i ukonstytuowaniu się nowej Rady Prowincji Di Forli-Cesena.

Agnieszka Rzempala-Chmielewska


2004-05-17
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Niedziela 17-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21448962

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno