Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

HISTORIOGRAF - świetny pomysł na naukę historii

Czy poprzez gry edukacyjne można skutecznie uczyć historii? Oczywiście, że tak. O tej mało jeszcze popularnej metodzie nauczania dyskutowali wczoraj w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych

Spotkali się przedstawiciele Muzeum Historii Polski, władz powiatu gnieźnieńskiego oraz dyrektorzy i nauczyciele historii ze szkół ponadgimnazjalnych.

Głównym celem projektu jest popularyzacja gry jako formy przekazywania wiedzy historycznej. Projekt składa się z dwóch głównych elementów: otwartego konkursu na projekt gry historycznej oraz otwartych, bezpłatnych warsztatów z tworzenia gier. Organizatorami konkursu na grę historyczną są Muzeum Historii Polski, powiat gnieźnieński i powiat śremski. Projekt skierowany jest przede wszystkim do edukatorów historii – ludzi, którzy na co dzień starają się przybliżyć innym wydarzenia i procesy z minionych lat oraz uświadamiają ich znaczenie.

Gra edukacyjna jest świetnym środkiem dydaktycznym – przekonuje Piotr Wiśnioch z Muzeum Historii Polski w Warszawie - koordynator projektu „Historiograf”. Gra przyciąga fabułą, daje możliwość rywalizacji oraz swobodę, która pozwala na rozwinięcie kreatywności. Kształtuje naturalnych liderów i co najważniejsze – pozwala sprawdzać wiedzę i rozwijać wiele umiejętności. Atrakcyjnie skonstruowana gra staje się doskonałym środkiem dydaktycznym i popularyzatorskim. Obecnie młodzież chętnie sięga po różnego rodzaju gry – komputerowe czy planszowe, warto więc wykorzystać tę formę do nauki i promocji historii.

O efektywności takiej formy nauki jest przekonany wicestarosta gnieźnieński Dariusz Pilak - Jednym z celów projektu jest upowszechnianie takich informacji o Gnieźnie, które nie zawsze są popularyzowane w historii ogólnej. Chodzi o te rzeczy mniej znane w historii Gniezna jako miasta, społeczności, siedziby metropolitów gnieźnieńskich i władców Polski – wylicza wicestarosta. Dlatego warto te wiadomości propagować w szkole, abyśmy potrafili obronić stołeczność Gniezna i pierwszej metropolii gnieźnieńskiej, która odgrywała bardzo ważną rolę w historii Polski.

Zdaniem historyka, radnego powiatu gnieźnieńskiego Roberta Gawła, każdy środek dydaktyczny jeśli przyniesie jakiś pożądany efekt czyli pozostanie w umysłach i świadomości młodzieży jest dobry. - Gra uliczna jest o tyle dobra, że pokazuje miejsca, które są realnie funkcjonujące w przestrzeni i młodzież wówczas lepiej zapamiętuje opracowany przez siebie temat. To jest bardzo dobry pomysł na naukę historii.

Projekt „Historiograf” organizowany jest w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „edukacja+”. Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie www.historiograf.muzhp.pl.


koordynator projektu Historiograf, pracownik Muzeum Historii Polski - Piotr Wiśnioch

uczestnicy spotkania
2010-09-16

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Środa 13-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21381019

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno