Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Muzyczna biesiada polsko - niemiecka

Piękna współpraca miedzy Miastem Magdeburg a Powiatem Gnieźnieńskim trwa od 2006 roku, kiedy to zostały zainicjowane kontakty miedzy tymi dwoma ośrodkami.

Pierwsza wizyta strony niemieckiej w Gnieźnie związana była z uroczystością odsłonięcia obelisku ku czci obywateli niemieckich pochowanych na dawnym cmentarzu ewangelickim, na terenie którego dzisiaj znajduje się Park Trzech Kultur. W przededniu Zjazdu Gnieźnieńskiego gościła w Gnieźnie oficjalna delegacja z Magdeburga, podczas której prowadzono rozmowy na temat sposobów realizacji przyszłej współpracy. W wyniku podjętej współpracy miedzy samorządami Magdeburga i Powiatu Gnieźnieńskiego realizowane są między innymi zadania w zakresie kultury.

W auli królewskiej Medycznego Studium Zawodowego, 26 lipca, odbył się niezwykły koncert chórów, którego członkowie zdążyli się już zaprzyjaźnić. Magdeburski Rodzinny Chór Młodszego Seniora, dzięki zaangażowaniu Edith Wägener, przewodniczącej landu Saksonia - Anhalt, urodzonej w powiecie gnieźnieńskim wielkiej miłośniczce naszej Ziemi oraz pani Zofii Gąsiorek reprezentującej Stowarzyszenie „Dom Europejski”, na zaproszenie starosty Krzysztofa Ostrowskiego, wicestarosty Dariusza Pilaka oraz Towarzystwa Miłośników Gniezna, gościł w naszym mieście już po raz drugi. Wśród zaproszonych gości obecny był również Lech Gołyński, zastępca dyrektora Kolegium Europejskiego, uczelni, której inicjatywa współpracy z Uniwersytetem w Magdeburgu związana z badaniami Pracowni Studiów Gnieźnieńskich, spotkała się z zainteresowaniem prof. Matthiasa Puhle - dyrektora Muzeum Kultury i Historii w Magdeburgu. Badania naukowe prowadzone w Kolegium Europejskim są zbieżne z zakresem prac badawczych uniwersytetu w Magdeburgu, badającego miedzy innymi historię 650 miast europejskich założonych na prawie magdeburskim. Dzięki temu Kolegium Europejskie zostanie włączone do prac strony polskiej nad planowaną w 2012 roku wystawą z okazji 1100 rocznicy urodzin Ottona III.

iezwykle wzruszona przewodnicząca Edith Wägener podziękowała w imieniu burmistrza miasta Magdeburg dr Rüdigera Kocha oraz członków chóru za zaproszenie władzom powiatu gnieźnieńskiego, a w dowód uznania i sympatii wręczyła wicestaroście Dariuszowi Pilakowi, senatorowi Piotrowi Gruszczyńskiemu, sprawującemu patronat honorowy nad koncertem, oraz członkowi Towarzystwa Miłośników Gniezna, Janowi Wesołowskiemu, pamiątkowy Medal Królowej Edyty.

Honorowe wyróżnienie wicestarosta skomentował słowami: - Czuję się zaszczycony i dumny z faktu współpracy z państwem. Natomiast Medal Królowej Edyty stanowi dopełnienie odebranego w zeszłym roku wyróżnienia – Medalu Ottona I, małżonków wszakże nie wolno rozdzielać, to dobrze, że znowu będą razem – dodał żartobliwie.

Wicestarosta Pilak uhonorował przewodniczącą Edith Wägener monetą okolicznościową bitą dla upamiętnienia Zjazdu Gnieźnieńskiego w roku 1000 oraz pamiątkową statuetką. Drugą z monet wicestarosta złożył na ręce liderki chóru Retro, pani Aliny Jóźwiak, jako wyraz uznania dla artystycznych dokonań zespołu.

Jako pierwszy wystąpił gnieźnieński chór Retro, prezentując biesiadny repertuar adekwatny do letniej aury. Był więc i nieśmiertelny „strumyk, co płynie z wolna”, ale i „wakacje w Złotym Brzegu”, słowem wszystko, o czym marzy wybierający się na urlop przeciętny obywatel. Magdeburscy chórzyści oprócz regionalnych piosenek niemieckich, w których pojawiły się elementy jodłowania, wykonali także polskie standardy biesiadne - "Góralu, czy ci nie żal" oraz "Szła dzieweczka do laseczka", wzbudzając aplauz wśród rozśpiewanej widowni.

Jednak prawdziwym hitem okazał się finał. Na scenie wystąpiły obydwa chóry, a w zespołowym śpiewaniu towarzyszyli im zaproszeni goście: senator Gruszczyński, wicestarosta Pilak, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Emilia Dutka. W zupełnie nietypowej roli wystąpił natomiast członek Zarządu Powiatu Wojciech Krawczyk, który błysnął talentem muzycznym jako wokalista i … akordeonista. „Słodka Marianna” okazała się przebojem żywiołowo zaśpiewanym zarówno przez chórzystów, gości, jak i zgromadzoną publiczność. Znakomita atmosfera, zabawny repertuar, nastrój letniej biesiady towarzyszył wszystkim uczestnikom niezwyczajnego koncertu.

2010-07-27

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Wtorek 12-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21368837

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno