Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg…

Uroczysty wymarsz Chorągwi Rycerskiej Królewskiego Miasta Gniezna poprzedziło formalne błogosławieństwo, udzielone rycerstwu przez włodarzy miasta i powiatu, dowództwo – rotmistrza Tadeusza Nitkę oraz księdza kanonika Jana Kasprowicza.

Żegnając gnieźnieńskich rycerzy, wicestarosta Dariusz Pilak podkreślił konieczność kultywowania regionalnej tradycji: - W zeszłym roku już ustaliliśmy z wiceprezydentem Andrzejewskim, że na 600 - lecie bitwy grunwaldzkiej zorganizujemy okazałe wyjście chorągwi wielkopolskiej. Chcieliśmy podnieść rangę tego wydarzenia, zwłaszcza, że z Wielkopolski pod Grunwald wyszła 600 lat temu chorągiew zorganizowana przez abp Kurowskiego. My podtrzymujemy więc tradycję. Osoby, które biorą udział w inscenizacji bitwy co rok, to pasjonaci, którzy mają taki pomysł na wakacje i spędzanie wolnego czasu. My jesteśmy tutaj po to, aby wielkopolski akces bitwy grunwaldzkiej nie poszedł w niepamięć. Stąd zaangażowanie Starostwa Powiatowego w organizację wyprawy - wsparcie nie tylko duchowe, ale i finansowe. Życzę całemu oddziałowi udanej podróży, a pod Grunwaldem na pewno się zobaczymy.

"Ku ciekawości gawiedzi i dla mocy okazania", jak pisał średniowieczny kronikarz Jan Długosz, któremu zawdzięczamy najbardziej wiarygodny opis grunwaldzkiego zwycięstwa, wędrowała Chorągiew Królewska naszego miasta na Pola Grunwaldu, pokonując konno polnymi drogami ponad 240 km, by wziąć już po raz dziesiąty udział w rekonstrukcji najsłynniejszej bitwy średniowiecznej Europy. Witani z prawdziwymi honorami na trasie, rycerze z Gniezna 5 lipca przybyli do Nieszawy, grodu w pradolinie Wisły, gdzie rozbili obóz na stadionie NKS "Jagiellonka", a swoje umiejętności zaprezentowali podczas turnieju rycerskiego na placu przed kościołem farnym. Wzięli także udział we msz św. odprawionej w intencji zwycięstwa.

Obozowisko Chorągwi Rycerskiej Królewskiego Miasta Gniezna, nad którym dumnie powiewały flagi miasta i powiatu, już na Polach Grunwaldu 16 lipca odwiedził, zgodnie ze złożona obietnicą, wicestarosta gnieźnieński Dariusz Pilak. Uroczystego powitania dokonali rotmistrz Tadeusz Nitka oraz prezes Grażyna Nitka - opiekunowie grupy pasjonatów zrzeszonych w Uczniowskim Klubie Sportowym "Kłusak". Jako humanista wicestarosta wspierał gnieźnieńskich wojów zarówno barwnymi opowieściami historycznymi, przyciągając do gnieźnieńskiego obozu liczną grupę słuchaczy z sąsiednich obozów, ale również ze znawstwem wykonywał powinności każdego członka zbrojnej wyprawy. Z pasją kulbaczył wypasające się konie, odbył też konną wycieczkę.

Piątkowe popołudnie upłynęło pod znakiem wydarzeń towarzyszących ostatecznej inscenizacji. W osadzie rzemieślniczej odbył się średniowieczny festyn i jarmark, podczas którego rycerstwo w trakcie turnieju zaprezentowało swoje umiejętności. Uczestników jarmarku obowiązywał strój utrzymany w konwencji średniowiecza i z tego obowiązku wicestarosta Dariusz Pilak wywiązał się znakomicie. Dużym powodzeniem cieszyły się również VI Grunwaldzkie Spotkania z Folklorem. Niezapomnianych wrażeń dostarczył uczestnikom nawet nocleg w namiotach rycerskich, poprzedzony przygotowaną wspólnymi siłami wieczerzą, projekcja w miejscowym amfiteatrze filmu "Krzyżacy", który doczekał się wreszcie wersji cyfrowej, oraz zwiedzanie miejscowego muzeum.

W sobotnie przedpołudnie wyczuwało się już gorącą atmosferę i to nie tylko dlatego, że temperatura osiągała 38 stopni w cieniu. Wszystkim uczestnikom tej niezwykłej rekonstrukcji historycznej udzielił się nastrój podniecenia. O godzinie 14:00 odbyła się inscenizacja bitwy grunwaldzkiej odtworzona z prawdziwym znawstwem i pietyzmem. Organizatorzy wyróżnili gnieźnieńskie rycerstwo, akcentując jego jubileuszowy, dziesiąty już udział w bitwie pod Grunwaldem.

Żegnając się z uczestnikami niezwykłego reality show, wicestarosta Dariusz Pilak wręczył wszystkim członkom Chorągwi Gnieźnieńskiej książki z okolicznościową dedykacją, a najmłodszym uczestnikom także akcesoria szkolne.

- Dziękuję wam wszystkim za możliwość wspólnego przeżycia tego niezwykłego wydarzenia. Pozostanie ono na długo w mojej pamięci. I nie martwcie się. Do kolejnej bitwy grunwaldzkiej zostało już tylko … 363 dni - zakończył żartobliwie wicestarosta.

Tegoroczna inscenizacja przyciągnęła na Pola Grunwaldzkie około 180 tys. widzów. Oczywiście, zgodnie z historią, wojska polsko-litewskie pokonały po zażartej walce armię zakonu krzyżackiego. W blisko 40 - stopniowym upale, rycerze w pełnym rynsztunku stoczyli zacięte walki konne oraz piesze pojedynki na miecze i tarcze. Wygranymi okazali się wszyscy, zarówno uczestnicy, jak i sami widzowie stanowiący integralną część wspaniałego widowiska. Z tym większą satysfakcją odnotować należy udział Chorągwi Rycerskiej Królewskiego Miasta Gniezna w bitwie, w roku wielkiego Jubileuszu.


Przygotowania do wymarszu


Wicestarosta odbył też konną wycieczkę


Konna przejażdżka wicestarosty


Rycerskie rumaki


VI Grunwaldzkie Spotkania z Folklorem


Na średniowiecznym jarmarku


Obóz Chorągwi Rycerskiej Królewskiego Miasta Gniezna


Chorągiew Rycerska Królewskiego Miasta Gniezna


Rotmistrz Nitka biorący w niewolę rycerza zakonnego


Dumni giermkowie to nadzieja na przyszłe zwycięstwa


Parada w Nieszawie na placu przy Kościele Farnym


Ostania fotografia pamiątkowa

2010-07-23

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Sobota 16-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21424012

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno