Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Jak skutecznie zapobiegać chorobom?

Na to pytanie będą starali się znaleźć odpowiedź goście z Ukrainy, którzy w dniach 5 – 9 lipca biorą udział w panelu organizowanym przez powiat gnieźnieński w ramach programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Pomoc zagraniczna 2010”.

To już szósty i ostatni panel projektu „Wsparcie funkcjonowania administracji samorządowej w mieście Browary i Rejonie Humańskim na Ukrainie”. Projekt jest skierowany do sektora administracji publicznej w mieście Browary i Rejonie Humańskim na Ukrainie, a jego głównym celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń w trakcie wizyt studyjnych odbywanych przez przedstawicieli ukraińskich samorządów w powiecie gnieźnieńskim. Tym razem wśród delegacji ukraińskiej znaleźli się pracownicy służby zdrowia: ordynatorzy i dyrektorzy oddziałów różnej specjalności, farmaceutka, lekarz medycyny ratunkowej, kierownik archiwum Administracji Państwowej Rejonu Humańskiego, szefowa Humańskiej Rady Rejonowej.

Tematem rozpoczętego w poniedziałek szóstego panelu tematycznego jest ochrona zdrowia i profilaktyka.

Ukraińscy goście we wtorkowe przedpołudnie w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego spotkali się z władzami powiatu gnieźnieńskiego. Dyrektorka Wydziału Ochrony Zdrowia Małgorzata Cichomska przedstawiła uczestników spotkania, określając jednocześnie ich kompetencje.

Witając delegację ukraińską, wicestarosta gnieźnieński Dariusz Pilak wyraził przekonanie, że obok wiedzy merytorycznej w zakresie ochrony zdrowia i profilaktyki, jej członkowie będą mieli okazję poznać bogactwo kultury i historię naszego regionu. Odwołując się do swojej wizyty na Ukrainie, wicestarosta stwierdził: - Pamiętam, że nasz pobyt na Ukrainie objęty był tak napiętym harmonogramem, że wszyscy czuliśmy się zmęczeni. Przepraszam więc, że i u nas będzie podobnie, ale chcemy dostarczyć państwu jak najwięcej wiadomości merytorycznych, bo po to w końcu realizujemy ten program.

Charakteryzując powiat, wicestarosta zwrócił uwagę gości na znakomita przeszłość miasta i powiatu: - Jako pierwsza stolica Polski Gniezno jest oczywiście produktem turystycznym, ale nie chcemy żyć tylko historią. Zależy nam, aby świetlaną przeszłość wkomponować w teraźniejszość i przyszłość, pozyskując i realizując inwestycje za środki unijne. Bliskie sąsiedztwo ze stolicą Wielkopolski jest zaletą, ale też wymaga od nas rozsądnej polityki. Nie możemy dać się zmarginalizować, ale też musimy tak współpracować, aby dla miasta i powiatu była to wymierna korzyść. Mamy na trenie powiatu dwa szpitale, z których jeden jest powiatowy, a drugi wojewódzki. Obecnie szpital powiatowy, dzięki pozyskanym środkom, jest rozbudowywany, tak aby spełniał kryteria unijne. Udało się zdobyć na tę rozbudowę 26 mln zł, przy czym środków własnych powiat musiał zabezpieczyć 7 mln, a sam szpital wygospodarować dalsze 3.

Kończąc swą wypowiedź, wicestarosta życzył wszystkim miłego pobytu i moc niezapomnianych wrażeń.

Członek Zarządu Powiatu Wojciech Krawczyk przedstawił strukturę organizacyjną samorządu terytorialnego i podziału administracyjnego, a ze swojego pobytu na Ukrainie przywołał wspomnienie Sofijówki – perły architektury i zieleni.

Członkowie ukraińskiej delegacji zadawali pytania dotyczące struktury organizacyjnej oraz sposobów funkcjonowania administracji centralnej i samorządowej. Interesowała ich kwestia organizacji szpitali i przychodni zdrowia. Zaznaczyli, że w obszar ochrony zdrowia wkracza na Ukrainie prywatyzacja, podobnie jak w Polsce, dotyczy szczególnie sektora farmaceutycznego. Pytali o programy ochrony zdrowia i profilaktyki. Dużym zaskoczeniem dla strony polskiej był fakt, że na Ukrainie rządowym programem badań profilaktycznych w zakresie mammografii i cytologii objęte są kobiety już od 35 roku życia.

Bogaty program pięciodniowego pobytu Ukraińców w powiecie gnieźnieńskim obejmuje szereg spotkań i wizyt merytorycznych: w szpitalu, w Centrum Aktywności Społecznej LARGO, w przychodniach na terenie powiatu, w laboratorium analiz lekarskich oraz w Centrum Medycznym Św. Jerzego w Poznaniu. Nadrzędny cel tych spotkań stanowi charakterystyka różnych programów profilaktycznych: HIV i AIDS – edukacja młodzieży, problematyka badań cytologicznych, chorób zawodowych, profilaktyka nowotworowa, alkoholowa, zdrowego trybu życia. Goście ukraińscy będą mogli również poznać historię Polski u jej źródeł, dzięki pobytowi w Biskupinie. Zaplanowano także zwiedzanie Gniezna.

Podsumowanie realizacji projektu nastąpi na Ukrainie wczesną jesienią.

Wizyty studyjne ukraińskich gości w powiecie gnieźnieńskim odbywają się w ramach realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie projektu „Wsparcie funkcjonowania administracji samorządowej w mieście Browary i Rejonie Humańskim na Ukrainie”. Projekt jest współfinansowany w 95% (179.025,00 zł) ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu: „Pomoc Zagraniczna 2010” i w 5% z budżetu Powiatu Gnieźnieńskiego.

2010-07-06

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Niedziela 17-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21439703

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno