Strona główna Mapa serwisu Kontakt
Bezpłatne badania mammograficzne                        W związku z nawałnicą, która miała miejsce 11 sierpnia b.r. istnieje możliwość uzyskania zasiłku celowego dla osób lub rodzin najbardziej poszkodowanych. Wszelkich informacji udzielają Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnieźnie i urzędy gmin w zależności od miejsca zamieszkania osoby poszkodowanej. Informacji udziela także Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w godz. 7.30-15.30 TEL 61 424 66 22, po godzinach pracy 508049106         Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                        Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem               Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gnieźnie        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Turniej Łuczniczy o trzy pierścienie

W sobotę 19 czerwca na wyspie Ostrów Lednicki odbędzie się turniej łuczniczy, kończący cykl turniejowy pn. „Turniej grodów piastowskich”. Zawody odbywają się cyklicznie, co miesiąc, i rozgrywane były na terenie grodów stanowiących integralną częścią Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – Grzybowo, Giecz i Ostrów Lednicki.

Organizatorem turnieju jest „Drużyna Welesa” - Wielkopolski Klub Łuczniczy. Głównymi nagrodami dla zwycięzców są kopie wczesnośredniowiecznych pierścieni ufundowane przez Starostę Gnieźnieńskiego. Pierścienie, które posłużyły za wzór nagród zostały znalezione podczas badań wykopaliskowych na grodach w Grzybowie i Gieczu, oraz na cmentarzysku w Dziekanowicach. Każdy z nich jest inny i w XI wieku wykonywane były zapewne na specjalne zamówienie. Dotychczas odbyły się turnieje o pierścień grzybowski i giecki.

Turniej Lednicki odbędzie się podczas imprezy plenerowej „Noc Kupały”. Rozpocznie się od około godziny 10.oo, a zakończenie i wręczenie pierścieni przewiduje się na godzinę 17.oo. Do chwili obecnej zgłosiło się 40 zawodników z całego terenu Polski. Uczestnicy reprezentują rozmaite grupy historyczne, stowarzyszenia, ale także Polski Związek Łucznictwa Terenowego. W zawodach nie ma ograniczeń wiekowych – są tacy którzy liczą sobie lat 9 a także …. około 60.

Zawody rozgrywa się w kilku kategoriach. Nawet dla niewtajemniczonego obserwatora czytelne są dwie grupy łuczników – tych którzy posługują się łukami tradycyjnymi i tych którzy mają zupełnie nowoczesne, często bardzo skomplikowane łuki bloczkowe. Te ostatnie wzbudzają zawsze spore zainteresowanie, jako że jest to broń dość groźna, posiada wiele technicznych udogodnień, a zakup tego typu broni to wydatek w granicach od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy. Naciąg tych łuków dochodzi do 40 kg!

Na trasy zawodnicy ruszają w kilkuosobowych grupach. Odbędą się dwie tury strzelania do 15 celi (10 celi 3D i 5 tarcz) w trudnym terenie lednickiej wyspy. Cele 3D to figury zwierząt do których zawodnicy strzelają z różnych odległości. Turnieje łucznictwa terenowego należą do najtrudniejszych zawodów łuczniczych.

Jacek Wrzesiński
MPP na Lednicy

2010-05-26
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Niedziela 22-10-2017 r.    Licznik Odwiedzin20733494

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno