Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Ekumeniczna pielgrzymka: Gniezno- Magdeburg

Już po raz szósty odbędzie się Ekumeniczna Pielgrzymka, na trasie Gniezno-Magdeburg, która jest głęboko zakorzeniona w polsko-niemieckiej historii i związana z powstaniem po obu stronach Odry pierwszych arcybiskupstw: gnieźnieńskiego i magdeburskiego.

To także pamiątka pielgrzymki cesarza Ottona III, który w 1000 roku przybył z Magdeburga do grobu Św. Wojciecha w Gnieźnie.

Tegorocznej drodze pątniczej, która wyruszy z Gniezna do Magdeburga, w terminie 23-30 czerwca będzie przyświecało motto: „Bądźmy świadkami miłości”. Koordynatorem pielgrzymki ze strony polskiej jest Ks. Jan Kwiatkowski- Wikary Parafii Św. Wawrzyńca w Słupcy.

W związku z tym wydarzeniem, w dniu 7 kwietnia br., w siedzibie Parafii przy Bazylice Prymasowskiej pw. Wniebowzięcia NMP, odbyło się spotkanie polsko- niemieckiej grupy roboczej- organizatorów VI Ekumenicznej Pielgrzymki pn. „ Od Jana do Piotra i Pawła”.

Ze strony niemieckiej w spotkaniach grupy roboczej wzięli udział, przybyli do Gniezna przedstawiciele Kościoła Ewangelickiego w Magdeburgu: Pan Manfred Fiek- Członek Ewangelickiej Rady Parafialnej Magdeburskiej Katedry p. w. Św. Katarzyny i Maurycego wraz ze swoją żoną Helgą, a także przedstawiciele Ewangelickiej Diecezji Berlin- Brandenburgia-Śląsk: Pastor Justus Werdin, Dr. Werner Kroetschell, a także Pastor Johanna Friese- przedstawicielka Ewangelickiego Radia w Berlinie.

Ze strony polskiego Kościoła Katolickiego polsko-niemieckiemu spotkaniu grupy roboczej przewodniczył Ks. Kan. Jan Kasprowicz- Proboszcz Parafii Archikatedralnej pw. Najświętszej Marii Panny w Gnieźnie. Organizatorzy corocznych pielgrzymek ekumenicznych śladami Ottona III do grobu Św. Wojciecha, na trasie Gniezno-Magdeburg, wzięli również udział w spotkaniu z Jego Eminencją Abp Henrykiem Muszyńskim, Prymasem Polski, Metropolitą Gnieźnieńskim.

nicjatywa pielgrzymki pomiędzy Magdeburgiem a Gnieznem została zaproponowana już w 2003 r. podczas odbywających się Dni Ekumenicznych w Berlinie, a pielgrzymowanie szlakiem Ottona III do Gniezna, do Grobu Św. Wojciecha została zaproponowana przez Ewangelików. W 2005 roku odbyła się I oficjalna pielgrzymka pomiędzy Magdeburgiem a Gnieznem z udziałem protestantów i katolików. Od tamtej pory w ciągu kilku lat utarła się formuła oficjalnej pielgrzymki. Wyrusza ona na przemian – raz z Gniezna, raz z Magdeburga w okolicach wspomnienia św. Jana i trwa do wspomnienia św. Piotra i Pawła. Pielgrzymka ma charakter kameralny, co roku uczestniczy w niej kilkadziesiąt osób.

Tradycyjnie i w tym roku pielgrzymów w Gnieźnie, spod Gnieźnieńskiej Katedry przywita Abp Henryk Muszyński, Prymas Polski.

Zgłoszenia na polsko-niemiecką pielgrzymkę ekumeniczną należy kierować do 30 kwietnia br., do Ks. Jana Kwiatkowskiego, który został wyznaczony przez Kurię Metropolitalną w Gnieźnie na koordynatora całego przedsięwzięcia.

Przypomnijmy, że w dniu 10 marca br. Powiat Gnieźnieński podpisał list intencyjny z Miastem Magdeburg, w którym została wyrażona wola współpracy w zakresie kultury, oświaty i gospodarki.

Poniżej przedstawiamy program VI Ekumenicznej Pielgrzymki na trasie Gniezno-Magdeburg.
2010-04-21
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Piątek 15-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21410835

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno