Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Teatralia w eSTeDe - podsumowanie

Jubileuszowy X Regionalny Mityng Teatralny im. Sławka Kuczkowskiego, organizowany przez Centrum Kultury „Scena to dziwna”, GWSH-M Milenium i Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Konfraternia Teatralna, a odbywający się w dniach 7 – 10 kwietnia w eSTeDe, powitał swoich wiernych odbiorców powiewem świeżości.

Nazwisko patrona to przykład pięknego hołdu złożonego pomysłodawcy gnieźnieńskich teatraliów, przedwcześnie zmarłemu „portierowi Pana Boga”, poecie i twórcy Teatru Wizji Czerwona Główka. Środa, 7 kwietnia, przebiegała pod znakiem teatralnych prezentacji osób niepełnosprawnych, imprezy, która w tym roku została wpisana do programu Mityngu Teatralnego. Przegląd Twórczości Scenicznej Osób Niepełnosprawnych ISKRA współorganizowało Stowarzyszenie MAKI.

W czwartek, poprzedzone formułą oficjalnego otwarcia wygłoszonego przez członka konkursowego Jury - Jarosława Mikołajczyka, rozpoczęły się prezentacje teatralne zespołów prezentujących dość różny repertuar. Podczas dwóch konkursowych dni na scenie eSTeDe swoje umiejętności i artystyczną pasję zaprezentowało 14 zespołów.

O wyborze laureatów zadecydowało Jury w składzie: Jarosław Mikołajczyk, Klaudiusz Święcicki, Tomasz Kujawski. Ogłaszając listę zwycięzców, przewodniczący Jury, Jarek Mikołajczyk Mixer, powiedział: - Uczestniczyliśmy w prawdziwej uczcie duchowej. Dziękuję wam, że zechcieliście podzielić się swoją wrażliwością i pasją teatralną. Tak naprawdę walczyliście tylko o prestiż, a jednak podjęliście wyzwanie. Największym sukcesem tego mityngu jest jego wciąż powiększający się zasięg terytorialny, sięgający daleko poza Wielkopolskę i Kujawy. Nie rezygnujcie z miłości do teatru, to wprawdzie trudne uczucie, ale jakże wzbogacające wewnętrznie.

Nagrody obok jurorów wręczał również dyrektor Centrum Kultury Grzegorz Reszko oraz wicestarosta Dariusz Pilak, który zwrócił się do organizatorów: - Dziękuję wam za umożliwienie społecznej integracji osób niepełnosprawnych, które podczas pierwszego dnia mityngu zaprezentowały swoje dokonania. Ta forma samorealizacji jest ważnym czynnikiem w procesie ich rewalidacji. Gratuluję sukcesu nie tylko laureatom, ale wszystkim uczestnikom. Sztuka jest wymagającą towarzyszką życia, ale to nie jest boisko sportowe i tutaj nie ma pokonanych. Zwycięzcami są wszyscy, którzy ośmielają się być indywidualistami w świecie ducha.

Stalowy gwóźdź przypadł w udziale Teatrowi Drewniana Maska działającemu w Prywatnej Szkole Podstawowej Gaudium et Studium w Poznaniu za spektakl poruszający problem współczesnego świata bombardowanego chaosem informacyjnym, a oparty na treści ogłoszeń zaczerpniętych z prasy i słupów ogłoszeniowych. Srebrny gwoźdź zdobyła grupa teatralna „Opanuj się” z Tczewa, która przedstawiła dwoisty świat Ani – tytułowej bohaterki spektaklu samotnie wychowywanej przez ojca, złoty – Zespół Teatralny Lotka z Trzcianki, który pokazał, jak współczesna młodzież „Rozumie Słowackiego”. Nagrodę specjalną im. Jana Bogusza wywalczył Teatr Varietes „6457” z Wągrowca za ambitną interpretację tekstów noblisty Harolda Pintery. Nagroda za nieteatralność w teatrze przypadła w udziale goleniowskiemu zespołowi o przewrotnej nazwie Pomarańcze w Uchu Na Skarpie Bez Kartki, który próbował w spektaklu „Smolarek” udzielić odpowiedzi na pytanie: czy wojna nuklearna i wyczyszczenie rasy ludzkiej potrafi zabić w nas tradycję organizowania kolejnych Mistrzostw Piłkarskich „Euro”.

Wydarzeniem teatralnym okazał się pozakonkursowy spektakl teatru lalki reprezentujący sztukę offową - „Przygody pana Ch. W. de Prącie” Kuby Kaprala, którego bohater odkrywszy w sobie żyłkę podróżnika, wyrusza w świat, by zdobywać dziewicze lądy. Z zainteresowaniem spotkał się także wernisaż malarstwa Jolanty Nowaczyk w murach Kolegium Europejskiego - „Człowiek, kolor, przedmiot”.

Nieoczekiwane zakończenie jubileuszowego mityngu dopisała historia. W związku z tragicznymi wydarzeniami pod Smoleńskiem sobotnie spektakle zostały odwołane.

2010-04-12

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Wtorek 12-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21377981

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno