Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Turcja w drodze do Europy

Turcja przede wszystkim kojarzy nam się z niezwykłą, orientalną kulturą, z całym bogactwem zabytków i interesujących miejsc, egzotyczną roślinnością, złocistym piaskiem gorących plaż i ciepłym, błękitnym morzem.

A jakie atuty ma w oczach przedstawicieli Turcji nasz kraj? Okazuje się, że Turcy postrzegają Polskę jako świetne miejsce do robienia biznesu oraz kraj, który dobrze potrafi wykorzystać środki unijne.

W piątek 19 marca starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski przyjął turecką delegację, którą tworzyli reprezentanci władz miasta Havza oraz przedstawiciele biznesu - Erol Rüstemoglu starosta Rejonu Havza, Murat Skiz burmistrz miasta Havza, Aziz Sahin prezes stowarzyszenia tureckich przedsiębiorców w Europie ATiK, Mahmut Karahan prezes Izby Gospodarczej w Hanzie, prezes Izby Rolnej w Havzie oraz radni Havzy.

Podczas spotkania została przedstawiona oferta inwestycyjna powiatu. Rozmawiano również o funkcjonowaniu administracji i izb gospodarczych w obu krajach oraz o aplikowaniu i wykorzystywaniu środków unijnych.

Turcja ma aspiracje wejścia do UE. Jak zgodnie podkreślili przedstawiciele Havzy chcą nawiązać współpracę z powiatem gnieźnieńskim dzięki, której będą mogli skutecznie ubiegać się o unijne dotacje przyznane Turcji przez UE w ramach programów przedakcesyjnych. Organizacja ATiK współpracuje już w Polsce z 30 powiatami np. z powiatem krotoszyńskim i jarocińskim. Starosta Rejonu Havza Erol Rüstemoglu zaproponował również współpracę w zakresie kultury, edukacji i sportu. Jak się okazuje uprawnienia starostów w Turcji są znacznie szersze niż w Polsce. W Turcji wszystkie sprawy na danym terenie, za wyjątkiem sądownictwa i wojska, podlegają władzy starosty. Warto jednak nadmienić, że starostowie w Turcji są mianowani przez rząd i ściśle realizują jego politykę. Murat Skiz burmistrz miasta Havza przedstawił główne atuty, tego uroczego liczącego 45 tys. ludności miasta. Havza słynie przede wszystkim z wód termalnych, które mają potwierdzone właściwości lecznicze i odmładzające. W rejonie Havzy dominuje przemysł przetwórczo-rolniczy. Burmistrz wskazał również, że Havza posiada strefę gospodarczą.

Biznes i ekonomia są ważne, ale widzę przede wszystkim duże możliwości współdziałania na płaszczyźnie kultury oraz wymiany młodzieży – mówił podczas spotkania starosta Krzysztof Ostrowski. Należymy przecież do dwóch kręgów kulturowych. Turcja to niezwykły kraj położony na styku dwóch kontynentów Europy i Azji. To nie tylko bogactwo pradawnej cywilizacji, unikatowe zabytki islamskie i europejskie, ale coś jeszcze - kultura w naturalny sposób zespolona z religią islamu i specyficzna, odmienna od naszej - tradycją i obyczajowością.

Przyszłość pokaże jakie będą efekty spotkania przedstawicieli dwóch odrębnych kultur.

2010-03-23
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Środa 13-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21393930

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno