Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Inauguracja Gnieźnieńskiego Festiwalu Nauki i Kultury

W poniedziałkowe przedpołudnie w wypełnionej po brzegi auli Kolegium Europejskiego odbyła się uroczysta inauguracja Gnieźnieńskiego Festiwalu Nauki i Kultury organizowanego pod patronatem starosty Krzysztofa Ostrowskiego.

Cele i działania festiwalowe skierowane do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, ale także mieszkańców Gniezna i okolic, przedstawiła czuwająca nad całością przedsięwzięcia Ewa Ortarzewska, metodyczka nauczania języka polskiego. Witający gości festiwalowych – parlamentarzystów, starostę i wicestarostę gnieźnieńskiego, przedstawicieli środowisk kościelnych, dyrektorów placówek oświatowych - i uczestników, prof. Grzegorz Łukomski podkreślił, że od poziomu nauki, jej wykorzystania i dobrego wykształcenia zależeć będzie rozumienie świata i umiejętność działania w nim młodzieży.

Pierwszym akcentem festiwalowej gali było wręczenie nagród ufundowanych przez Starostwo Powiatowe laureatom konkursu fotograficznego „Gniezno w obiektywie pokoleń”. Jury przyznało obok nagród regulaminowych także wyróżnienie specjalne. Nagrody z rąk starosty Krzysztofa Ostrowskiego odebrali:

  1. Andrzej Krzywiński – uczeń SOSW nr 2
  2. Pan Jerzy Gozdowski
  3. Pan Marian Zieliński
  4. Pani Aleksandra Przybylska.

Dokonując oficjalnego otwarcia Festiwalu starosta Krzysztof Ostrowski powiedział między innymi: Z wielka radością przygotowywałem się do dzisiejszego spotkania z państwem i to z kilku powodów.

  • Po pierwsze dlatego, że Gnieźnieński Festiwal Nauki i Kultury stał się stałym elementem naszego pejzażu lokalnej kultury. Spotykamy się bowiem już w tym gronie po raz drugi.
  • Po drugie dlatego, że nie brakuje w oświatowym środowisku pasjonatów swego zawodu, gotowych poświecić swój czas i energię dla dobra naszej lokalnej ojczyzny.
  • Po trzecie wreszcie, zaproponowana przez organizatorów formuła stanowi przegląd dokonań w naszej lokalnej kulturze i oświacie, a to temat szczególnie bliski mojemu sercu. W tym miejscu wszystkim młodym ludziom, a także niezorientowanym pragnę z dumą wyjaśnić, że Festiwal Nauki i Kultury jest jednym z projektów realizowanych w ramach Gnieźnieńskiego Programu Wspierania Szkoły, za który Starostwo Powiatowe otrzymało prestiżową nagrodę HIT Wielkopolski 2009. Zatem wszyscy Państwo zaangażowani w przebieg wydarzeń festiwalowych są już jego laureatami. Serdecznie gratuluję i dziękuję jednocześnie, bo bez Waszej tytanicznej pracy nie byłoby tego sukcesu.

W zeszłym roku rozważałem pojęcie kultury w kontekście etymologicznym i moralnym. Dzisiaj chciałbym skupić waszą uwagę na pojęciu granic w wielokierunkowej twórczości artystycznej i naukowej oraz kwestii jej wyznaczania.

Doświadczenia dwudziestu lat wolności pozwoliły na wyzwolenie sztuki z rygorów, jakimi była objęta w czasach PRL – u. Zastanówcie się jednak, czy można nazwać sztuką dzieła powstałe pod wpływem indoktrynacji politycznej? Nawet jeśli były to wydarzenia artystyczne tej miary co „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy? Wyobrażenie mojego pokolenia kreowały takie obrazy jak „Czterej pancerni i pies” i chociaż niewątpliwie to dzisiaj kultowe kino, to jednak należy pamiętać o jego roli propagandowej w czasach reżimu komunistycznego.

W świetle tych faktów, które brzmiałyby zabawnie, gdyby nie były naznaczone wieloletnią degradacją wartości humanistycznych, pomyślcie, jakie to szczęście móc realizować się twórczo w każdej dziedzinie życia i nauki, zgodnie z własnym sumieniem, przy pełnym wsparciu waszych opiekunów i prawie do wyrażania niczym nie skrępowanej myśli. Ten Festiwal niech będzie dla was taką namiastką wolności i demokratyzacji życia. Realizujcie swoje najbardziej karkołomne pomysły, nie bójcie się konstruktywnej krytyki, bądźcie gotowi do podjęcia polemiki, bo tylko tak możecie zmieniać oblicze naszej wspólnej współczesności. Z naszej strony macie pełne poparcie. II Festiwal Nauki i Kultury uważam za otwarty.

Spotkania festiwalowe mają w przystępny sposób ukazać przydatność wiedzy oraz korzyści, jakie można uzyskać dzięki właściwemu jej wykorzystaniu. Ten aspekt święta gnieźnieńskiej kultury podkreślił rektor GWSHM „Milenium” prof. Lech Gawrecki.

Inauguracyjny wykład w formie pokazu multimedialnego na temat „Tajnego Uniwersytetu Ziem Zachodnich” wygłosił prof. Grzegorz Łukomski.

Szczegóły dotyczące bogatej oferty programu Festiwalu można znaleźć w podanym załączniku lub na stronie internetowej Festiwalu - www.gnieznienskifestiwal.pl


Załącznik:2010-03-15
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Czwartek 14-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21405816

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno