Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Robocza rewizyta w Luckenwalde


W dniach 23-25 lutego z roboczą rewizytą w Luckenwalde - niemieckiej stolicy powiatu Teltow-Fläming przebywała sześcioosobowa delegacja polska. Przez dwa dni zwiedzała partnerski powiat. Miedzy innymi goście z Polski zapoznali się z pracą administracji niemieckiej w urzędzie powiatowym, zwiedzili olbrzymią trasę dla rowerów i skateringu (jazda na rolkach) odwiedzili poniemieckie i poradzieckie bunkry, ,,Miasto książek", Park Biotechnologiczny i jedyny w Europie hotel dla rolkarzy.

Powiat Gnieźnieński podczas tej wizyty reprezentowali dyrektorzy wydziałów Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.
W skład delegacji weszli:

 • Czesław Wąsowicz (przewodniczący),
 • Henryk Gędek,
 • Leon Budniak,
 • Roman Kujawski,
 • Marek Kosmala

 • oraz przedstawiciel Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego
 • Juliusz Trojanowski
 • W programie wizyty pierwszego dnia znalazło się zwiedzanie niemieckiego i później przejętego przez Armię Radziecką systemu bunkrów, ,,Miasta książek" (pomysł zaczerpnięty z Walii) - skupowania i sprzedawania w jednym miejscu antykwaryjnych książek, nowej galerii powiatu (wszystko w miejscowości Wunsdorf). Ponadto goście z Polski spotkali się z pierwszą zastępczynią Starosty, Karin Schreiber, która przedstawiła strukturę administracyjną Starostwa Powiatowego Teltow-Fläming. Po tym spotkaniu delegacja polska zapoznała się z największym projektem na terenie tego niemieckiego powiatu - ,,Fläming-skate", ogromną trasę rowerową. Organizatorzy tego projektu otrzymali, aż 75-procentową dotację unijną.

  „Mamy już wykonaną 170-kilometrową ścieżkę dla rowerzystów i rolkarzy" - stwierdzili gospodarze powiatu. „Przy ścieżce powstają hotele, restauracje i gospodarstwa agroturystyczne, których właściciele mogą liczyć na pomoc unijną. Cały projekt rozpoczęliśmy jesienią ubiegłego roku, a zaskoczymy w ciągu 3 lat. Oprócz dużej pętli przechodzącej przez nasz powiat i powiaty sąsiednie, stworzymy też mniejsze pętle, kilkudziesięcio kilometrowe. W miejscowości Petkus powstał jedyny w Europie hotel dla skaterów, do którego można wjechać prosto ze ścieżki. Prowadzony on jest przez osobę prywatną. Na dawniejszym hipodromie w Juterborgu powstanie tor do speedskatingu, i za rok rozegrane zostaną tu mistrzostwa Europy w szybkiej jeździe na rolkach" - stwierdził Andreas Weiher, koordynator projektu.

  Tego samego dnia gnieźnianie odwiedzili Helmuta Starka, który w byłym hangarze lotniczym pobudował ekologiczny dom. Natomiast w drugim dniu wizyty wszyscy goście z Polski pracowali w grupach roboczych wspólnie z niemieckimi kierownikami wydziałów a przedstawiciel Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Juliusz Trojanowski z prezesem spółki wspierania gospodarki oraz pełnomocnikiem do spraw wspierania gospodarki. Herbert Vogler, prezes spółki wspierania gospodarki, przedstawił nam dwa projekty, które możemy prowadzić wspólnie. Jednym z nich jest tor do testowania samochodów, w szczególności autobusów. Takie tory będą wymagane prawnie już za kilka lat w krajach Unii Europejskiej. Istnieje możliwość stworzenia takich torów przy finansowaniu ich budowy w stu procentach z funduszy unijnych - powiedział Herbert Vogler.

  Kończącym punktem wizyty polskiej delegacji było spotkanie podsumowujące w sali posiedzeń w siedzibie powiatu Teltow-Fläming w Luckenwalde. Przygotowanie planu wizyty odpowiadało naszej stronie. Pobyt tutaj był intensywny, ale i bardzo owocny gdyż mogliśmy się zapoznać z wieloma rozwiązaniami stosowanymi u naszych przyjaciół. Byliśmy podzieleni na cztery grupy tematyczne, i jak się okazało tak jedna, jak i druga z zadowoleniem konfrontowała podobieństwa i różnice w pracy zawodowej. Podczas tej rewizyty zajęliśmy się nawiązaniem kontaktów między innymi w dziedzinach związanych ze szkolnictwem, kulturą, ochroną środowiska, geodezją, kartografią, drogownictwem i bezpieczeństwem publicznym.

  „Zależy nam przede wszystkim na wymianie doświadczeń i projektów. Te doświadczenia z Niemiec zabierzemy do Polski, a odpowiednim instytucjom przekażemy nasze spostrzeżenia z wizyty w Luckenwalde i powiecie Teltow-Fläming" - podkreślił Czesław Wąsowicz, przewodniczący polskiej delegacji.

  Na koniec wizyty polskiej delegacji odbyła się również konferencja prasowa z dziennikarzem z lokalnego dziennika.

  JAROSŁAW WALERCZAK


  2004-03-02
    Drukuj
    Polecamy
    Rezerwacja
  Wydział Komunikacji
  i Transportu
  Rezerwacja rejestracji pojazdów
      UNIA EUROPEJSKA
  więcej...
      Patronat i Logo
  Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
  więcej...
      Punkt Wspierania Biznesu
  Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
  więcej...
      Informator medyczny i wykaz aptek
  Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
  więcej...
      Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
  Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
  więcej...
      Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
  Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
  więcej...
      Nieodpłatna Pomoc Prawna
  Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
  więcej...
      Sportowy Powiat
  Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
  więcej...
      Rozwój lokalny
  Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
  więcej...
      Partnerzy zagraniczni
  Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
  więcej...
      Organizacje pozarządowe
  Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
  więcej...
      Biuro Rzeczy Znalezionych
  Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
  więcej...
      Punkt paszportowy
  W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
  więcej...
  Multimedia
   
     Członkostwo powiatu
  Linki Niedziela 17-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21439667

  www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno