Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Nierówna walka z zimą

Powiatowy Zarząd Dróg od 14.12.2009, kiedy to wystąpiły pierwsze opady śniegu, intensywnie pracuje, by zapewnić możliwość przejazdu drogami powiatowymi. Na drogach znajdujących się poza miastem jest to znacznie trudniejsze niż na drogach miejskich.

Gruba warstwa śniegu, leżąca na polach, jest bowiem niemal nieustannie zwiewana na jezdnie. Należy przy tym wziąć również pod uwagę, iż Powiat Gnieźnieński ma w swym zarządzie aż 629,8 km dróg. Umowy na zimowe utrzymanie na tych drogach zostały podpisane, po wcześniejszym przeprowadzeniu przetargu nieograniczonego, z siedmioma firmami.

Wyjątkowo złe warunki atmosferyczne – intensywne opady śniegu i silne wiatry powodujące zamiecie i zawieje śnieżne wystąpiły 29 i 30 stycznia. Wówczas to starosta Krzysztof Ostrowski zwołał sztab kryzysowy, żeby uporządkować i usprawnić akcję odśnieżania dróg na terenie powiatu. Najważniejszym dla mieszkańców powiatu ustaleniem było to, iż razem z karetką pogotowia, wysyłany będzie pojazd do odśnieżania, tak by chorzy nie zostali pozostawieni bez opieki. Na taką samą pomoc mogły liczyć osoby, które samochodami prywatnymi pilnie musiały dojechać do szpitala lub przychodni lekarskiej.

Utrudnienia jazdy z powodu zawianych i zwężonych odcinków dróg wystąpiły na wszystkich drogach, oprócz krajowych. Wszystkie służby zatrudnione przy zimowym utrzymaniu pracowały całe doby, żeby poprawić warunki jazdy. W styczniu kilkukrotnie używany był sprzęt do zwalczania śliskości i kilkunastokrotnie sprzęt do odśnieżania. Akcje te są jednak bardzo kosztowne – w samym tylko styczniu Powiatowy Zarząd Dróg wydał 500 tys. zł na zimowe utrzymanie dróg (dla porównania, przez cały ubiegły rok ok. 50 tys).
W miesiącu lutym PZD rozpoczął pracę przy usuwaniu i wywożeniu śniegu na terenie miasta Gniezna z zatok autobusowych i parkingów. Ponowne opady śniegu, zamiecie i zawieje śnieżne spowodowały wzrost wydatków finansowych, gdyż musiał zostać użyty sprzęt ciężki (równiarki, ciężkie pługi Fadromy, koparko ładowarki, pługi wirnikowe itp.), którego zadaniem było przywrócenie przejezdności dróg oraz wykonanie poszerzenia do szerokości umożliwiającej przejazd dwóch pojazdów. Nadzór nad pracami tego sprzętu na drogach powiatowych przejął Dyrektor PZD Jerzy Szczepański. Obecnie cel ten jest zrealizowany na 90 % dróg powiatowych.
Bardzo dobrze przebiega współpraca pomiędzy zarządami dróg i gminami, które użyczały sprzętu do odśnieżania. Rejon Dróg Krajowych wspomógł PZD pługami wirnikowymi.

Ze względu na prowadzone każdego dnia prace na drogach, Zarząd Powiatu podjął decyzję o zwiększeniu funduszu na zimowe utrzymanie dróg w kwocie 650.000 zł. Dla porównania, za te pieniądze można by wykonać ponad 3 km chodnika lub nakładek bitumicznych.
Mimo dodatkowych środków finansowych prace muszą być wykonywanie roztropnie i oszczędnie, bo jeden wyjazd pługów patrolowych na drogi powiatowe to kwota 17.000 zł, a jedno sypanie dróg to kwota 25.000 zł.

W dniu 10.02 br. wystąpiły ponowne opady śniegu i zamiecie śnieżne. Uruchomiony sprzęt do odśnieżania w godzinach popołudniowych i nocnych doprowadził stan dróg do przejezdności takiej jak przed wystąpieniem tych zjawisk.
Wczoraj pracowały 3 koparko- ładowarki w miejscach najbardziej zawianych śniegiem.
Na terenie powiatu występuje jeden odcinek drogi nieprzejezdny tj. Łagiewniki Kościelne- Kamieniec. Jest to odcinek o dł. 1, 8 km nie zamieszkały i po otrzymaniu pługa wirnikowego z RDK zostanie przywrócony przejazd.

Przepraszam wszystkich użytkowników dróg za utrudnienia w przejeździe po drogach powiatowych, ale przy takich ekstremalnych warunkach niespotykanych od lat trudno było uniknąć utrudnień na drogach. Apelujemy również o nie przekazywanie nieprawdziwych informacji dotyczących przejezdności. Niestety, do PZD trafiało wiele nieprawdziwych zgłoszeń o nieprzejezdności, dlatego większość z nich przed uruchomieniem sprzętu, musiała być sprawdzona.

Informacje o sytuacji na drogach powiatowych są na bieżąco przekazywane w zakładce "Sytuacja na drogach powiatu gnieźnieńskiego’’.

2010-02-12

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Czwartek 14-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21405632

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno