Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Aktywizacja przez sztukę

Program aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych obejmuje kompleksową pomoc osobom, które z różnych powodów nie korzystają z żadnej formy wspomagania. Celem ogólnym jest aktywizacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych.

Aby działania te były skuteczne zwłaszcza w odczuciu osób niepełnosprawnych, ich opiekunów oraz członków rodzin Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie zorganizowało dwudniową konferencję obejmującą zarówno cykl wykładów tematycznych, jak i warsztaty zajęciowe, będące praktycznym rozwinięciem części konferencyjnej. W konferencji uczestniczyli pracownicy instytucji działających na terenie powiatu gnieźnieńskiego, a zajmujących się świadczeniem pomocy określonym grupom osób niepełnosprawnych. Udział w konferencji, dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, jest całkowicie bezpłatny.

Część konferencyjna na temat „Nowoczesnych metod aktywizacji osób niepełnosprawnych- sztuka, zdrowie, praca" odbyła się 30 listopada, w sali Hotelu Pietrak w Gnieźnie. Uczestników spotkania powitała dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Elżbieta Pilarczyk, która zwróciła uwagę, że projekt jest realizowany od ponad roku, ale już posiada wymierne efekty swych działań, do których zaliczyła funkcjonowanie warsztatów poezji, teatralnych i tańca. Swoimi doświadczeniami z realizacji projektu Centrum Aktywności Społecznej LARGO – Aktywna Integracja w Powiecie Gnieźnieńskim podzielili się Rafał Jaworski oraz Artur Babik, który zaznaczył, że największym osiągnięciem realizowanego projektu jest wyjście niepełnosprawnych z domów i ich włączenie się w rytm życia społecznego. Wisława Grabarczyk, psycholog i doradca w projekcie, omówiła skuteczne formy wsparcia niepełnosprawnych. Prof. dr Wiesław Karolak z Akademii Sztuk Pięknych z Łodzi wyjaśnił skuteczność działań w zakresie arteterapii jako narzędzia aktywizacji i rehabilitacji niepełnosprawnych. Instruktorka tej gałęzi sztuki, Beata Jaszczak, prezes Stowarzyszenia „Oto ja” podzieliła się z uczestnikami efektami własnych działań w tej dziedzinie. Wystąpienia prelegentów zamknął panel dyskusyjny na temat „Arteterapia – zabawa sztuką czy skuteczne narzędzie aktywizacji?”.

Przebieg konferencji podsumowała dyrektor PCPR Elżbieta Pilarczyk.

Warsztaty artystyczne „Arteterapia – zabawa, sztuka , terapia” stanowiące praktyczny przykład realizacji omawianej problematyki odbędą się we wtorek 1 grudnia w siedzibie Centrum Aktywności Społecznej LARGO. Warsztaty poprowadzą specjaliści w zakresie arteterapii – prof. Wiesław Karolak oraz prezes Beata Jaszczak, a prezentacja prac oraz wyniki warsztatów zostaną omówione na zakończenie spotkania.

Zorganizowana konferencja oraz warsztaty praktyczne z pewnością zmobilizują środowisko niepełnoprawnych oraz ożywią ich działania. Najważniejsze bowiem jest, by zarówno lokalne środki, jak i pozyskiwane z zewnątrz były przeznaczane na działania celowe – aktywizację, a nie doraźne zasiłki.

2009-11-30

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Środa 13-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21379603

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno