Strona główna Mapa serwisu Kontakt
  PWB w dniu 18.10.2017 r. nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.                    W związku z nawałnicą, która miała miejsce 11 sierpnia b.r. istnieje możliwość uzyskania zasiłku celowego dla osób lub rodzin najbardziej poszkodowanych. Wszelkich informacji udzielają Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnieźnie i urzędy gmin w zależności od miejsca zamieszkania osoby poszkodowanej. Informacji udziela także Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w godz. 7.30-15.30 TEL 61 424 66 22, po godzinach pracy 508049106         Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                        Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem               Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gnieźnie        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Podsumowanie badań w nowaszyckich lasach

Doły istniejące w lasach na południe od miejscowości Mielno najprawdopodobniej powstały w 1942 roku w celu pochowania pomordowanych pacjentów szpitala psychiatrycznego w Gnieźnie. Mało prawdopodobne wydaje się powstanie tych wykopów w związku z jakąś inną działalnością ludzką.

Na podstawie wywiadów z leśniczymi można stwierdzić, że tego typu wykopy nie są związane z żadnymi pracami związanymi z gospodarką leśną. Takie są wnioski badań, które na zlecenie Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, prowadzili we wrześniu tego roku archeolodzy z Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.

W badanych wykopach nie znaleziono jednak ludzkich szczątków, prawdopodobnie z powodu rozkazu Heinricha Himmlera z maja 1943 roku: ,,pozbyć się prochów w taki sposób, aby w przyszłości nigdy nie dostarczyły informacji co do liczby zgładzonych’’. Według dostępnych danych można jednak szacować, że w szpitalu Dziekanka w okresie od 7 grudnia 1939 do 12 stycznia 1940 wymordowano 1044 osoby, natomiast w czerwcu i lipcu kolejnych 158. Według powojennych ustaleń prokuratora Mariana Kaczmarka ogółem od października 1939 do sierpnia 1941 r. na terenie Wielkopolski rozstrzelano, zagazowano w specjalnych samochodach oraz uśmiercono zastrzykami luminalu 4135 pacjentów szpitali dla psychicznie chorych.

Zbrodnie dokonywane na pacjentach szpitali psychiatrycznych realizowane były w ramach tzw. Akcji ,,T-4’’, którą nazistowscy funkcjonariusze określali mianem ,,eutanazji’’. Jej celem była eliminacja ludzi określanych jako ,,niezdolnych do współżycia społecznego wiodących żywot niegodny życia’’.

Gnieźnieńskie starostwo będzie kontynuowało badania związane z mordami pacjentów. Jak powiedział podczas konferencji prasowej starosta Krzysztof Ostrowski, przeprowadzone zostaną podobne badania w lasach czerniejewskich, gdyż ze względu na zeznania świadków istnieje podejrzenie, że również tam grzebane były ciała, zorganizowana zostanie konferencja naukowa oraz wydana książka.

Starosta podziękował również osobom społecznie zaangażowanym w wyjaśnienie kwestii mogił pacjentów: dziennikarzowi Karolowi Soberskiemu, dyrektorowi wydziału Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego Markowi Kosmali oraz mieszkańcowi Czerniejewa Szczepanowi Kropaczewskiemu.

2009-11-19

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Czwartek 19-10-2017 r.    Licznik Odwiedzin20687519

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno