Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Ku czci „Szacownego Patrona”

Zespół Szkół Gimnazjum i Liceum im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie to najstarsza w tym mieście oraz druga po Liceum Marii Magdaleny w Poznaniu szkoła średnia w naszym województwie. Do grona jej absolwentów należą postacie tej miary co Hipolit Cegielski czy bracia Śniadeccy – „arcykapłani umiejętności na całą Polskę i Litwę".

Świetlane wydarzenia z historii szkoły zarówno tej odległej, jak i najnowszej stały przedmiotem rozważań w czwartkowe przedpołudnie podczas święta ku czci Szacownego Patrona Alma Mater Tremesnensis. Uroczystości poprzedził szkolny apel, a pamięć opata Kosmowskiego delegacja uczniów i nauczycieli uczciła wiązankami kwiatów złożonymi pod tablicą założyciela szkoły w bazylice Wniebowzięcia NMP.

Zaproszonych na uroczystość gości: starostę gnieźnieńskiego Krzysztofa Ostrowskiego, burmistrza miasta i gminy Trzemeszno Krzysztofa Derezińskiego, księdza prałata Bronisława Michalskiego, nauczycieli, w tym licznie przybyłych seniorów, absolwentów i uczniów w hali widowiskowo – sportowej powitał dyrektor szkoły Włodzimierz Losik. Koncert chóru szkoły „Kantata” poprzedził ślubowanie uczniów klas pierwszych.

Dokonując oficjalnego otwarcia uroczystości dyrektor Losik przypomniał historię szkoły oraz biografię jej patrona opata Michała Kosmowskiego. Starosta gnieźnieński w swym wystąpieniu podkreślił znaczenie Zespołu na edukacyjnej mapie Wielkopolski: - Analiza wyników maturalnych udowadnia niezbicie, że poziom kształcenia w szkołach naszego powiatu jest dobry. Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego nie boi się innowacyjnych rozwiązań i inicjatyw edukacyjnych, mając świadomość, że dobrze wykształcona młodzież to lepsza przyszłość całego kraju. Korzystajcie z każdej szansy rozwoju intelektualnego, inwestujcie w siebie – zwrócił się starosta bezpośrednio do młodzieży. - Wasza szkoła jest jedną z 15 placówek, w których powstały najciekawsze projekty zajęć dydaktyczno-wychowawczych, projekt ,,Dobry start z matematyką’’ otrzymał finansowe wsparcie z budżetu powiatu na realizację. Wierzę, że dzięki temu maturalny egzamin z matematyki nie będzie dla was żadną barierą.

Kończąc swoją wypowiedź, starosta Krzysztof Ostrowski zauważył, że długoletnia tradycja obecnego Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum jest nie tylko powodem do dumy, ale też swoistym zobowiązaniem wobec jej założyciela Michała Kosmowskiego, którego sława już za życia „wykraczała daleko poza Trzemeszno i Wielkopolskę”. Życzył, by, jak w przeszłości Akademia Trzemeszeńska, szkoła kształciła „światłych obywateli gotowych wiernie służyć Bogu i ojczyźnie”, a kadra pedagogiczna z troską równą opatowi Kosmowskiemu dbała o poziom duchowy i intelektualny uczniów.

Serdeczne gratulacje złożył na ręce dyrektora szkoły burmistrz Krzysztof Dereziński, nie tylko absolwent trzemeszeńskiego liceum, ale również syn jej zasłużonych nauczycieli, sam wykonujący ten zawód przed objęciem urzędu administracyjnego.

Popis Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” poprzedził kulminacyjny moment uroczystości – wręczenie „Michałków”, czyli honorowych nagród przyznawanych z okazji Dnia Patrona.

W tym roku laureatami tych prestiżowych wyróżnień zostali:

  • Aurelia Plich – długoletnia nauczycielka języka polskiego,
  • Jarosław Lewandowski – absolwent szkoły, dziennikarz TVP pr. I,
  • Grzegorz Sobecki – prezes Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego.

W imieniu nagrodzonych podziękował Jarosław Lewandowski, a z pasją właściwą dla jego profesji opowiedział o swoich zawodowych doświadczeniach.

Uczniowie Zespołu zaprezentowali swoje możliwości podczas „Festiwalu Talentów”. Obok popisów wokalnych i tanecznych zwracał uwagę występ żonglerski. Mimo skrajnie różnych zainteresowań, Szacowny Patron mógł odczuwać dumę.

2009-11-02

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Środa 13-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21387915

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno