Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Realizacja projektu „Zrównoważony rozwój” rozpoczęta

Nie wystarczy zachwycać się pięknem przyrody i ubolewać nad zagrożeniami, jakie przynosi cywilizacja. Trzeba ludziom pomagać zrozumieć złożoność zjawisk i zachęcać do podejmowania inicjatyw zwiększających świadomość społeczną.

Taki jest nadrzędny cel „Projektu edukacyjnego – „Zrównoważony rozwój; Uczniowie dla środowiska”, którego współautorami są Fundacja „Pro terra” Centrum Edukacji Ekologicznej dla Zrównoważonego Rozwoju, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu - Katedra Ekonomiki Przestrzennej i Środowiskowej, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Zespół Szkół Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Trzemesznie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie. Realizacja projektu ma obudzić poczucie odpowiedzialności u każdego uczestnika oraz lokalnych społeczności za stan degradacji środowiska oraz pokazać zależność między naszym życiem codziennym , wyborami i ich konsekwencjami dla środowiska naturalnego, a obejmuje cykl wykładów, warsztatów i wyjazdów edukacyjnych, które pomogą uczestnikom w zrozumieniu tych zależności.

W auli ZSE – O w Gnieźnie odbyła się pierwsza z tego cyklu konferencja – „Zrównoważony rozwój – wyzwanie dla nowoczesnej szkoły”. Dyrektor szkoły Sławomir Wierzelewski powitał wszystkich przybyłych uczestników i gości spotkania: starostę Krzysztofa Ostrowskiego, naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, przedstawicieli Fundacji „Pro terra”, Poznańskiego Kuratorium oraz dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu gnieźnieńskiego, ich nauczycieli i uczniów.

O oficjalne otwarcie konferencji starostę Krzysztofa Ostrowskiego poprosiła dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu – Aleksandra Kuźniak.

Witając wszystkich zebranych starosta pogratulował współautorom idei, która winna być bliska każdemu człowiekowi.

To dla mnie zaszczyt i prawdziwa przyjemność dokonać inauguracji tak ważnego projektu, które Starostwo Powiatowe wspólnie z Fundacją „Pro terra” i poznańskimi uczelniami będzie realizować. Żałuję jedynie, że projekt swym zasięgiem obejmuje tylko małe miasta. Jestem przekonany, że oświata proekologiczna jest niezbędna także w większych ośrodkach. Zazdroszczę wam, młodzi przyjaciele, - zwrócił się starosta bezpośrednio do uczniów – że macie niepowtarzalną okazję osobistego udziału w kształtowaniu zdrowszego oblicza Ziemi, zdobycia tak szerokiej wiedzy. Zarząd Powiatu dostrzega wasz potencjał i z myślą o was opracowuje projekty mające na celu wszechstronny rozwój uczniów naszego powiatu. Mam tu na myśli granty dla nauczycieli, program matematyczna gratka czy zdolny uczeń. W czasach wszechwładzy pieniądza niezwykle ważna jest dbałość o taki rozwój ekonomiczno – gospodarczy, by nie ucierpiała kultura i tradycja. Szczególnie serdecznie dziękuję pani prezes Fundacji „Pro terra” Joannie Ciechanowskiej – Barnuś, przedstawicielom obydwu ośrodków akademickich z Poznania oraz pani Aleksandrze Kuźniak, której udział w realizacji projektu jest godny najwyższego uznania.

Kończąc swoją wypowiedź, starosta raz jeszcze zwrócił się do młodych beneficjentów projektu: - Wierzę, że udział w projekcie pogłębi wasza wiedzę, poszerzy horyzonty, ale przede wszystkim pozwoli wam wypracować takie cechy osobowe, jak kreatywność, przebojowość i otwartość na problemy współczesnego świata.

Cykl czterech wykładów zapoczątkowała dr hab. Wanda Gaczek z Uniwersytetu Ekonomicznego odczytem „Środowisko w koncepcji rozwoju trwałego i zrównoważonego”.

W szczegółowym harmonogramie projektu obok wykładów tematycznych zaplanowano warsztaty dla uczniów i nauczycieli, wyjazdy studyjne, a nawet udział w specjalnej sesji w Sejmie RP – ogółem 14 spotkań o różnym profilu. Zakończenie realizacji projektu przewidziano na czerwiec 2010 roku.2009-10-29

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Czwartek 14-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21402394

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno