Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Amazonki szansą dla chorych na raka

W Polsce co roku ok. 12 tysięcy kobiet dowiaduje się o tym, że ma raka piersi, a aż 5 tys. z nich umiera, najczęściej dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza. W tej grupie 10 procent stanowią Wielkopolanki, coraz częściej ofiarami są kobiety młode.

Rak gruczołu sutkowego jest jednym z najdawniej poznanych przez człowieka nowotworów. Przełom w jego leczeniu nastąpił jednak dopiero w XVII wieku, gdy chirurdzy powiązali rozsiew choroby z układem chłonnym. Do metod leczenia tego nowotworu należy Zabieg Halsteda. Życie po mastektomii stanowi jednak dla kobiet nią dotkniętych poważny problem psychologiczny. Szczególny terapeutyczny wymiar zyskały więc powstałe na całym świecie Stowarzyszenia Amazonek. Gnieźnieńskie Stowarzyszenie zawiązało się we wrześniu 2005 roku z inicjatywy dyrektorki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Wandy Kujawy i prowadzi swą działalność edukacyjno – terapeutyczną bardzo prężnie, czego przykładem może być zorganizowany 7 października mityng. Członkinie gnieźnieńskiego stowarzyszenia zachęcały kobiety do regularnego badania piersi, przytoczyły też zatrważające dane statystyczne: „W Polsce co roku ok. 12 tysięcy kobiet dowiaduje się o tym, że ma raka piersi, a aż 5 tys. z nich umiera, najczęściej dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza. W tej grupie 10 procent stanowią Wielkopolanki, coraz częściej ofiarami są kobiety młode”.

Na znak solidarności z Amazonkami w marszu, który przeszedł przez Rynek, ulicami Bolesława Chrobrego oraz Mieszka I, wzięły również udział uczennice I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 oraz Medycznego Studium Zawodowego. Wspomagał swoją obecnością uczestniczki, jako jeden z nielicznych mężczyzn, wicestarosta gnieźnieński Dariusz Pilak.

Nie wolno tej choroby ignorować ani się jej bać – mówiła Krystyna Lubińska-Palicka, prezes Stowarzyszenia Amazonek w Gnieźnie. – Dlatego pomagamy sobie nawzajem. Mamy wsparcie ze strony psychologa, rehabilitantki oraz położnej. Dwie członkinie stowarzyszenia zostały przeszkolone i mają uprawnienia służby pomocniczej w szpitalach onkologicznych. Mamy prawo rozmawiać z pacjentkami przed i po operacji. Kobiety nie zawsze są świadome tego, co im się należy – zakończyła prezes stowarzyszenia.

Natomiast Zenona Golc poruszyła kwestię dostępu kobiet do badań profilaktycznych oraz braku specjalistycznego wsparcia dla osób po mastektomii. Mityng zakończył wykład doktora Dariusza Godlewskiego, dyrektora Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu - w Auli Królewskiej Medycznego Studium Zawodowego.

Do końca tego roku mieszkanki regionu będą miały jeszcze okazję wziąć udział w prelekcji na temat zagrożeń rakiem szyjki macicy oraz skorzystać ze szkolenia umiejętności kontroli własnego ciała i wykonywania techniki masażu.

2009-10-08

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Środa 13-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21382573

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno