Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Badania masowych mogił w lasach koło Mielna

W dniach 22-24 września w ramach realizacji zadania: „Promowanie odkrytych i nie odkrytych miejsc pamięci narodowej na terenie powiatu gnieźnieńskiego" pracownikom Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie zlecono dokonanie sondażowych badań archeologicznych w Nadleśnictwie Gniezno.


Badania mają ustalić domniemane miejsca pochówku zamordowanych przez hitlerowską służbę bezpieczeństwa w okresie od 7 grudnia 1939 do 12 stycznia 1940 pacjentów Szpitala Psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie, a przeprowadzone zostaną w sposób nie zagrażający naturalnemu środowisku leśnemu. Całość prac zostanie sfinansowana ze środków budżetu powiatu gnieźnieńskiego.

Tajemnicę tego tragicznego epizodu II wojny światowej od 2004 roku usiłuje rozwikłać grupa gnieźnieńskich historyków. Cennym źródłem wskazówek umożliwiających wszczęcie śledztwa po latach jest monograficzna pozycja pt. „Dzieje szpitala Dziekanka 1894-1994". Autorami tego kompendium wiedzy o losach gnieźnieńskiego szpitala i jej pacjentów są Aleksander Piotrowski - psychiatra i neurolog, wieloletni dyrektor gnieźnieńskiego zakładu psychiatrycznego oraz Marian Jaske. Wieloletni ordynator szpitala w rozdziale dotyczącym wybuchu wojny odnotował, że: „Do szpitala w Gnieźnie przybył również w tym czasie (koniec 1939 r.) oddział SS "Sonderkomando - Lange". Miał on za zadanie zabijanie naszych chorych. Umieszczano ich (chorych) wówczas na oddziale XIII i przez całą noc przygotowywano „do podróży". Chorzy otrzymywali własne ubrania lub opuszczali szpital w odzieży dostarczonej przez Niemców. Niepokój o ich los wzbudził dopiero wygląd SS-manów, którzy wracali podrapani, w podartych mundurach. Dokąd chorych wywożono, nie można było ustalić. Czas nieobecności samochodów oraz stan liczników, które odczytywał Roman Frankowski myjący po podróży zabłocone auta wskazywał, że podróże te miały swoje cele w promieniu 60-70 km od Gniezna. Zabłocenia, odrapania samochodów oraz pozostawione na nich gałązki, liście, ślady stóp z igliwiem i mchem przemawiały za tym, że jeżdżono po leśnych drogach. Auta były tak skonstruowane, że gazy spalinowe dostawały się do środka i w ten sposób zabijano chorych już przed przybyciem na miejsce kaźni".

„Dzieje szpitala Dziekanka 1894-1994" są więc nie tylko źródłem wiedzy o tej placówce, ale także dokumentem przerażającej zbrodni ludobójstwa. Z zapisów wynika jednoznacznie, że w 1939 r. wywieziono i zamordowano 595 osób, w 1940 - 448, w 1941 - 158, w 1942 - 499, a w 1943 - 1956. Celem badań pracowników Muzeum Martyrologicznego jest ustalenie miejsca pochówku ofiar z 1942 roku.

2009-08-28

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Niedziela 17-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21444766

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno