Strona główna Mapa serwisu Kontakt
Bezpłatne badania mammograficzne                        W związku z nawałnicą, która miała miejsce 11 sierpnia b.r. istnieje możliwość uzyskania zasiłku celowego dla osób lub rodzin najbardziej poszkodowanych. Wszelkich informacji udzielają Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnieźnie i urzędy gmin w zależności od miejsca zamieszkania osoby poszkodowanej. Informacji udziela także Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w godz. 7.30-15.30 TEL 61 424 66 22, po godzinach pracy 508049106         Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                        Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem               Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gnieźnie        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

„Lato z Polską” – podsumowanie ogólnopolskiej akcji w Senacie RP

Głównym celem ,,Wspólnoty Polskiej’’ – organizacji pozarządowej działającej pod patronatem Senatu RP - jest umacnianie więzi Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą z Ojczyzną, jej językiem i kulturą oraz niesienie pomocy rodakom rozsianym po świecie.

W tym roku stowarzyszenie zorganizowało, zainicjowaną przez Zjednoczenie Społeczne "Związek Polaków na Białorusi", pierwszą akcję ,,Lato z Polską’’, dzięki której wakacje w Polsce spędziło ponad 2 tys. polskich dzieci mieszkających na Białorusi. Do akcji finansowanej przez Senat RP wespół z samorządami, spontanicznie włączył się również powiat gnieźnieński, który opłacił noclegi, wyżywienie oraz program pobytu dla szesnastoosobowej grupy. Przebywające w Gnieźnie dzieci z Białorusi poznawały ojczyznę swoich przodków nie tylko u źródła polskiej państwowości, ale także uczestnicząc w wycieczkach turystyczno - krajoznawczych do Poznania, Biskupina i Wenecji. Wiele atrakcji przysporzył przybyszom zza wschodniej granicy pobyt w parku dinozaurów i program rekreacyjny.

Podsumowanie akcji nastąpiło w Warszawie 25 sierpnia 2009 r. w Senacie RP. Przedstawiając ideę akcji prezes "Wspólnoty Polskiej" Maciej Płażyński przypomniał, że pochodzenie polskie na Białorusi deklaruje ok. 300 tys. osób, ale faktyczna liczba osób polskiego pochodzenia może sięgać nawet 1 miliona. Podkreślił, że pomaganie Polakom mieszkającym poza granicami Ojczyzny jest „naszym narodowym obowiązkiem". Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys wskazała na wielką rolę, jaką odgrywa w szerzeniu oświaty polskiej na Białorusi pobyt dzieci i młodzieży polskiej w naszym kraju. Powiedziała, że projekty edukacyjne realizowane na terenie Polski owocują tworzeniem kolejnych punktów nauki języka polskiego za wschodnią granicą.

W uznaniu wysiłku organizacyjnego i finansowego samorządów terytorialnych i innych instytucji, które włączyły się do akcji "Lato z Polską" marszałek Bogdan Borusewicz wręczył ich przedstawicielom dyplomy uznania. Z rąk marszałka, Angeliki Borys oraz prezesa Macieja Płażyńskiego serdeczne gratulacje i podziękowania odebrał również starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski.

2009-08-27

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Niedziela 22-10-2017 r.    Licznik Odwiedzin20740302

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno