Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Kontrowersje wokół zamknięcia muzeum

Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego odwołuje się do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, dotyczącej budynku Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Jest to decyzja przemyślana, konsultowana z wieloma ekspertami – mówi starosta Krzysztof Ostrowski. Podstawowym argumentem, który zasiał nasze wątpliwości jest to, że ekspertyza, na podstawie której Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o zamknięciu muzeum, jest wewnętrznie sprzeczna.

Powiat Gnieźnieński, z uwagi na fakt, iż w kompleksie mieści się I Liceum Ogólnokształcące jest, wspólnie z Województwem Wielkopolskim, współwłaścicielem budynku. Z tego powodu, decyzja inspektoratu dotyczy obydwu samorządów, obydwa również mają prawo odwołania.

Odwołujemy się od trzech punktów decyzji: konieczności zabezpieczenia istniejącej konstrukcji dachu przez wykonanie tymczasowej konstrukcji podpierającej; nakazu wzmocnienia konstrukcji dachu oraz od zakazu użytkowania budynku muzeum – informuje starosta.

We wnioskach ogólnych ekspertyzy stanu technicznego konstrukcji dachowej inż. Stefana Kowalskiego, wykonanej na zlecenie biura projektów, które przygotowuje projekt przebudowy Muzeum Początków Państwa Polskiego nie ma mowy o złym stanie technicznym budynku oraz sugestii zamknięcia budynku. Dopiero w uzupełnieniu ekspertyzy, które zostało dołączone tydzień później, inż. Kowalski sugeruje wyłączenie z użytkowania budynku muzeum – podkreśla Krzysztof Ostrowski. – Po drugie, obiekty takie, jak budynek, o którym mowa, mają coroczne przeglądy techniczne. Taki przegląd został wykonany 27 listopada ubiegłego roku przez inż. Edwarda Kopczyńskiego wskazywał na dobry stan obiektu i brak w nim jakichkolwiek zaleceń dotyczących konstrukcji dachu. Starosta podkreśla również, że ani ekspertyza, ani decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego nic nie mówi o zamknięciu budynku I Liceum Ogólnokształcącego i auli.

Jak dodał Jerzy Krzymiński, główny specjalista ds. inwestycji w gnieźnieńskim starostwie, ekspertyza inż. Kowalskiego stwierdza, że ,,głównym obciążeniem dachu jest obciążenie od normatywnego śniegu, które w przypadku dachu bez izolacji termicznej, nigdy nie miało miejsca’’ oraz że ,,Sprawdzenie ugięcia konstrukcji dźwigarów dachowych nie wykazało ugięć ponad normatywnych (nie przekroczony jest więc stan graniczny użytkowania)’’. Przekroczenie nośności jest więc wyliczone teoretycznie w związku z przebudową i nie ma w chwili obecnej miejsca.

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami, powiat zleci wykonanie jeszcze jednej ekspertyzy.

Jerzy Krzymiński poinformował ponadto, że 13 sierpnia inspektorzy z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego przeprowadzili kontrolę pomieszczeń liceum i auli i nie wykazała ona żadnych odstępstw od warunków bezpiecznego użytkowania konstrukcji.2009-08-17

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Wtorek 12-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21377959

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno