Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Na Pola Grunwaldzkie - marsz!

Rekonstrukcje historycznych bitew to nowa forma reality show. Uważane są za połączenie fascynacji historią i militariami z patriotyzmem i upodobaniem do wielkich pokazów. Współcześnie to także wydarzenia o nieprawdopodobnym potencjale marketingowym, stanowią bowiem ciekawą atrakcję turystyczną.

Na świecie każdego roku odbywa się ponad 10 tysięcy rekonstrukcji historycznych bitew. W Polsce najpopularniejsza jest bitwa pod Grunwaldem. W 2008 roku wzięło w niej udział ponad 2 tysiące rycerzy (z Polski, Litwy, Białorusi, Czech, Niemiec, Belgii, Francji i Włoch), a obejrzało bitwę około 60 tysięcy widzów.

Pośród rycerstwa polskiego swoją obecność zaznaczyła w ubiegłym roku także Chorągiew Rycerska Królewskiego Miasta Gniezna. Rycerze i giermkowie Gnieźnieńskiej Chorągwi to grupa pasjonatów zrzeszonych w Uczniowskim Klubie Jeździeckim „Kłusak”, którego prezesem jest Grażyna Nitka. Członkowie tego sympatycznego bractwa oprócz jazdy konnej muszą wykazywać wiele innych uzdolnień, bowiem przynależność do chorągwi wymaga od nich znajomości fechtunku, rzemiosła rycerskiego, a przede wszystkim biegłości historycznej. Gnieźnieńskie rycerstwo studiuje księgi historyczne, materiały źródłowe, a nawet konsultuje się z ekspertami. Wszystko po to, aby podczas rekonstrukcji historycznych zdarzeń być wiarygodnymi i godnie reprezentować nasz królewski ośrodek.

W tym roku Chorągiew Rycerska Królewskiego Miasta Gniezna także wyruszyła na Pola Grunwaldu, by po raz kolejny odtworzyć wydarzenia z 15 lipca 1410 roku. Uroczysta odprawa gnieźnieńskiego oddziału odbyła się 11 lipca pod pomnikiem Bolesława Chrobrego na Placu Katedralnym. Raport dowódcy grupy bojowej przyjął wicestarosta gnieźnieński Dariusz Pilak, a błogosławił dzielnych wojów ksiądz Jacek. Udanego rajdu i niezapomnianych wrażeń życzyła oddziałowi prezes Grażyna Nitka. By tradycji stało się zadość, włodarz miasta w towarzystwie duchownego i pani prezes złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem Bolesława Chrobrego, który "Chwałę Kościoła i dobro kraju miał za najwyższe przykazanie", jak pisał o największym polskim władcy wczesnego średniowiecza Gall Anonim. Uroczystą odprawę zakończyła runda honorowa oddziału rycerskiego po Placu Katedralnym oraz wzdłuż ulicy Tumskiej "ku ciekawości gawiedzi i dla mocy okazania".

Tegoroczna wyprawa z uwagi na kapryśną aurę odbywa się tradycyjną współcześnie komunikacją - uczestników i ich rącze rumaki do miejscowości Cielęta przewożą autokary, ale niewątpliwą atrakcję stanowić będzie dla młodych kandydatów na rycerzy spływ kajakowy w miejscowości Jeleń, skąd udadzą się już bezpośrednio na Pola Grunwaldu, by wziąć po raz kolejny udział w rekonstrukcji najsłynniejszej bitwy średniowiecznej Europy. Inscenizację zaplanowaną na sobotnie popołudnie poprzedzi cykl imprez towarzyszących nawiązujących do średniowiecznego obyczaju rycerskiego.


2009-07-13

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Sobota 16-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21424027

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno