Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Nowy partner powiatu gnieźnieńskiego

W piątek, 12 czerwca przedstawiciele miasta Brovary na Ukrainie oraz powiatu gnieźnieńskiego podpisali w Gnieźnie porozumienie o współpracy.

Pomysł współpracy z ukraińskim samorządem pojawił się już w 2007 roku. O pomoc w jej nawiązaniu strona gnieźnieńska zwróciła się do Stowarzyszenia Polsko-Wschodniego ,,Sąsiedzi’’ oraz Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych. Organizacje te zajmują się m.in. kojarzeniem partnerów zagranicznych.

Pierwsze spotkanie władz powiatu gnieźnieńskiego z przedstawicielami miasta Brovary odbyło się w Gnieźnie w lutym ubiegłego roku. W przygotowanym wówczas liście intencyjnym obie strony zobowiązały się do przyszłej współpracy. Pół roku później natomiast, w czasie rewizyty, zainicjowana została współpraca z zakresu oświaty.

Brovary to miasto leżące w obwodzie kijowskim, liczące ok. 100 tys. mieszkańców. Do głównych dziedzin gospodarki należy metalurgia, przemysł obuwniczy, infrastruktura sportowa, przemysł piwowarski. W mieście znajduje się pięć uczelni wyższych, m.in. Uniwersytet im. Jana z Tyczyny. Do turystycznych atrakcji należy Muzeum Miasta Brovary oraz zabytkowy klasztor prawosławny.

- Powiat otwiera się bardzo na współpracę. Bardzo dobrze przebiega współpraca z niemieckim powiatem Teltow-Flaeming, a teraz otwieramy się na Wschód, nawiązując współpracę z miastem ukraińskim – powiedziała przewodnicząca Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Danuta Winiarska. Przewodnicząca przypomniała również, że 19 marca tego roku rada podjęła uchwałę w sprawie podjęcia współpracy z miastem Brovary. Współpraca ma dotyczyć obszaru oświaty, kultury, sportu, działań społecznych, wymianie delegacji, wzajemnej promocji lokalnej przedsiębiorczości oraz promocji turystyki.

- Jestem bardzo zadowolona, że mogę uczestniczyć w dzisiejszym spotkaniu, że mogłam poznać miejsca początków państwa polskiego – przyznała zastępca mera miasta Brovary Larysa Vynogradova. – Jest dla mnie przykładem męstwo polskiego narodu, który zadecydował o swoim losie, zwłaszcza w tak trudnych warunkach postradziekich. Niestety Ukraina nie jest obecnie tą Europą, którą zwiedziliśmy tutaj. Jednym z celów naszej współpracy jest więc to, by Ukraina weszła godnie do Europy i zajęła w niej należyte miejsce – podkreśliła.

Zastępczyni mera towarzyszył wicedyrektor Departamentu Edukacji Volodymyr Shevchuk. Goście zwiedzili Ostrów Lednicki, gnieźnieńską katedrę, zapoznali się z pracą miejscowego szpitala oraz odwiedzili grupę producencką ,,Polanie’’ z Kłecka i gospodarstwo rolne w gminie Kiszkowo.

Oprócz porozumienia pomiędzy samorządami, podpisana została także umowa o współpracy I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie ze szkołą w Brovarach.

2009-06-15

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Wtorek 12-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21376337

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno