Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Dobro i piękno rodzi się w trudzie

4 czerwca w ośrodku „Pomocna Przystań” przy ul. Kawiary obchodzono jubileusz pięciolecia istnienia Powiatowego Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Bezdomnym i Integracji Społecznej w Gnieźnie „DOM”, które założyło i prowadzi schronisko.

Wśród zaproszonych gości obecni byli parlamentarzyści, radni miejscy i powiatu oraz wielu ludzi dobrej woli, bez których, jak podkreślała kierownik ośrodka Maria Chwiałkowska-Grygiel, działalność schroniska byłaby niemożliwa. Była to również okazja do poświęcenia wybudowanej przez mieszkańców „Pomocnej przystani” groty Matki Boskiej z Lourdes.

Oficjalnego powitania dokonał prezes zarządu stowarzyszenia Marian Wierzbicki. – Grota Matki Boskiej z Lourdes została przez nas wybudowana jako wotum wdzięczności za te pięć lat dla Boga, Matki Bożej i ludzi. Dzięki trudowi naszych członków i podopiecznych, dzięki wsparciu władz miasta i powiatu, dzięki pomocy takich instytucji jak Caritas, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowy Urząd Pracy w Gnieźnie i wielu innych, możliwy był tak szybki rozwój naszego stowarzyszenia – mówił Marian Wierzbicki. – Cały czas staraliśmy się, aby jak najlepiej spełniać nasze statutowe zadania, dotyczące działalności pożytku publicznego. Ocena nie należy do nas. Oba schroniska funkcjonują dobrze i mam nadzieję, że spełniają oczekiwania, jakie postawiły przed nami władze miasta i powiatu, oczekiwania społeczeństwa, a przede wszystkim oczekiwania tych, dla których nasz ośrodek „Pomocna Przystań” powstał – dodał wzruszony prezes.

Mszy świętej koncelebrowanej w imieniu arcybiskupa Henryka Muszyńskiego przewodniczył ks. kan. Andrzej Grzelak. Metropolita Gnieźnieński wystosował list gratulacyjny, który odczytał ks. Jacek Dziel. Pięć lat działalności to dużo i mało zarazem. Mało, bo z perspektywy biblijnej jedyny prawdziwy jubileusz następuje po upływie pięćdziesięciu lat. Dużo, bo na te pięć minionych lat składa się cały ogrom wysiłków i trudów wielu osób, które ofiarnie podejmowały i nadal podejmują szereg ważnych przedsięwzięć na rzecz przywracania ludziom ich godności. Jakże wiele starań, ile nieprzespanych nocy, ileż trudnych decyzji, zawiedzionych nadziei. Dobro i piękno rodzi się jednak w trudzie. Wasza praca i ofiarny wysiłek organizacyjny sprawiły, że członkowie stowarzyszenia znaleźli dla siebie dom, który jest dla nich prawdziwym skarbem, a dla miasta i powiatu chlubą i dobrym przykładem, jak pięknie mogą rozwinąć się i przybrać realne kształty, inicjatywy oddolne, pod warunkiem, że spotkają się ze zrozumieniem i przychylnością środowiska – napisał w liście arcybiskup Muszyński.

W homilii ks. kan. Andrzej Grzelak przypomniał historię objawień z Lourdes, wyjaśniając w ten sposób zasadność wyboru św, Bernardety jako patronki kaplicy wotywnej wybudowanej w kształcie groty przez podopiecznych Stowarzyszenia „DOM”.

Nie kryjąc łez wzruszenia, kierownictwo złożyło podziękowania wszystkim hojnym ofiarodawcom i osobom wspierającym działalność stowarzyszenia.

Altruizm i poświecenie kierowniczki Marii Chwiałkowskiej – Grygiel doceniły władze miasta i powiatu, przyznając honorowe odznaczenia.

Wręczając Godło Promocyjne prezesowi Marianowi Wierzbickiemu przewodnicząca Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Danuta Winiarska powiedziała: Roli stowarzyszenia, którym państwo kierujecie, nie da się przecenić, a działalności w pełni docenić, bowiem zadania, jakie spełnia, można określić jednym tylko słowem – społeczną misją.

Natomiast członek Zarządu Powiatu Wojciech Krawczyk przekazując symboliczny dar ( zestaw koców) mówił: - Moment jubileuszu stowarzyszenia i działalności schroniska „Pomocna Przystań” jest szczególny. Mija właśnie 30 rocznica pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. To właśnie nasz wielki rodak zwracał uwagę na fakt, że „nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością”. W imieniu starosty gnieźnieńskiego Krzysztofa Ostrowskiego, Rady Powiatu oraz swoim własnym Wojciech Krawczyk podziękował za dzieło wspomagania tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują, pogratulował dotychczasowej postawy i bezkompromisowości w zdobywaniu środków na rzecz jednostek słabych i oczekujących wsparcia.

Kapryśna aura sprawiła, że ciepły poczęstunek przygotowany przez jubilatów cieszył się niezwykłym powodzeniem wśród gości.2009-06-08

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Piątek 15-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21413242

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno