Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Wizyta włoskiej delegacji z prowincji Di Forli - Cesena

W dniach 27 – 28 sierpnia br. władze Powiatu Gnieźnieńskiego gościły włoską delegację z prowincji Di Forli – Cesena na czele z Prezydentem prowincji, panem Piero Gallina.
Włosi przyjechali na zaproszenie Starosty Gnieźnieńskiego Jacka Kowalskiego, który wizytował prowincję Di Forli – Cesena na przełomie czerwca i lipca br.

Głównym celem wizyty delegacji włoskiej była problematyka podjęcia stosunków gospodarczych i handlowych pomiędzy obu regionami. Włosi wyrazili ponadto spore zainteresowanie ścisłą współpracą w zakresie rolnictwa i ochrony środowiska.

Program wizyty Włochów składał się z części politycznej i gospodarczej. Część polityczna obejmowała wspólne rozmowy Starosty Gnieźnieńskiego z Prezydentem prowincji Di Forli – Cesena. Natomiast część gospodarcza miała charakter spotkań branżowych z udziałem pozostałych członków delegacji włoskiej.

Goście z Włoch wzięli udział w spotkaniach z przedstawicielami organizacji młodzieżowych i szkół, przemysłu i handlu, przemysłu rolniczego z terenu powiatu oraz powiatowymi specjalistami z zakresu programu SAPARD, przedstawicielami firm budowlanych i rzemieślniczych oraz z osobami zainteresowanymi tematyką recyklingu i gospodarki odpadami, jak również z osobami zainteresowanymi tematem wnioskowania o pomoc finansową z Unii Europejskiej.

Jak podkreślił Starosta Gnieźnieński Jacek Kowalski: „Włosi są doświadczonym członkiem Unii Europejskiej, krajem wysoko rozwiniętym. Chcemy ich doświadczenia przenieść na grunt naszego powiatu. Wierzę, ze będzie to możliwe, że nasi partnerzy podpowiedzą nam jak obniżyć wysoką stopę bezrobocia. Wierzę też, że w takich branżach jak budownictwo, ochrona środowiska czy rolnictwo wspólnie osiągniemy wiele.”

Dla Włochów wizyta w Powiecie Gnieźnieńskim była okazją do rozpoznania lokalnego rynku i nawiązania pierwszych kontaktów. Jak zapewniał Prezydent prowincji Di Forli – Cesena wizyta ta na pewno zaprocentuje w przyszłości. W podobny sposób przed kilkoma laty Włosi nawiązali współpracę gospodarczą z prowincjami z Niemiec i Hiszpanii.

Prowincja Di Forli – Cesena leży w północno – wschodniej części regionu Emilia – Romagna, pomiędzy Morzem Adriatyckim i Apeninami. Zajmuje powierzchnię 2,376 km 2. W prowincji, na terenie 30 gmin, zamieszkuje 362 tys. mieszkańców. Na 100 mieszkańców przypada 11 przedsiębiorstw. Dochód na jednego mieszkańca w skali roku wynosi 21 tys. euro, co plasuje Prowincję Di Forli – Cesena na 6 – tym miejscu wśród wszystkich prowincji w regionie Emilia – Romagna. Bezrobocie w całym regionie osiąga poziom minimalny i oscyluje na poziomie 3,3 %, podczas, gdy w całych Włoszech bezrobocie wynosi 9 % (wg danych z 1999 roku). Głównymi działami gospodarki są: turystyka, rolnictwo, mechanika, informatyka oraz usługi. Dość mocno rozwijają się takie branże jak: pończosznictwo, przemysł związany z modą oraz produkcja mebli tapicerowanych.

Agnieszka Rzempała-Chmielewska

2003-09-03

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Wtorek 12-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21365462

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno