Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Początek roku szkolnego

Szanowni Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele! 1 września to dzień ważny dla nas wszystkich. To bowiem początek kolejnego etapu na drodze edukacji. A jak ważna jest to dziedzina życia, wszyscy powinni sobie zdawać sprawę.

Od tego, jaką młoda osoba wybierze drogę edukacji, od tego czy trafi na mądrych, zaangażowanych nauczycieli, mających poczucie wielkiej odpowiedzialności i etyki, będzie zależało czy zdobędzie zawód umożliwiający znalezienie satysfakcjonującej pracy, czy dostanie się na renomowaną uczelnię, czy będzie mądrym Polakiem, z którego będziemy wszyscy dumni.

Posyłacie Państwo swoje dziecko do szkoły z wiarą, że zdobędzie tam dobre wykształcenie, że będzie tam bezpieczne. Oczywistym jest stwierdzenie, iż aby sukces edukacyjny był możliwy, muszą chcieć tego obydwie strony: uczniowie muszą chcieć się uczyć, a nauczyciele chcieć ich nauczyć. Staramy się stworzyć do tego odpowiednie warunki. Dla uczniów od tego roku szkolnego będzie więcej stypendiów. Otrzymywać je będzie młodzież, która osiąga najwyższe oceny z poszczególnych przedmiotów. Nauczyciele będą mogli natomiast otrzymywać dodatek motywacyjny nie w wysokości 30 zł – jak to było do tej pory, ale w wysokości kilkuset złotych. Mam nadzieję, że zmotywuje to jednych i drugich do intensywnej pracy. Jeżeli nie, to cena jaką przyjdzie za to zapłacić będzie bardzo wysoka – nie znalezienie się na liście studentów, bezskuteczne szukanie pracy, w konsekwencji bieda i frustracja.

Miniony rok obfitował w konkursy na stanowiska dyrektorskie. Uważamy, że tak jak uczeń i nauczyciel podlegają weryfikacji, tak samo ocenie pracy powinien poddawać się dyrektor. A taką formą oceny jest właśnie konkurs. Do tego, aby dyrektorzy szkół byli wyłaniani na drodze konkursowej, a nie przedłużania kadencji osobom, które do tej pory pełniły te funkcje, zobligowała zresztą Zarząd Powiatu Komisja Oświaty Rady Powiatu. Jestem przekonany, że na dyrektorów wybrani zostali najlepsi kandydaci. To bardzo ważne, bo to właśnie dyrektor organizuje pracę szkoły a przez to od niego zależy, jakie placówka osiąga wyniki.

Rok temu powołaliśmy Centrum Kształcenia Praktycznego, którego celem jest nauka w zakresie potrzebnych na rynku pracy zawodów, przekwalifikowywanie osób dorosłych, które mają problemy ze znalezieniem pracy. CKP współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy i firmami – późniejszymi pracodawcami absolwentów, aby uczyć takich umiejętności, na które czekają firmy. Dzięki temu młodzież kształcona w CKP ma właściwie zapewnione zatrudnienie.

Staramy się również dbać o to, aby nauka obywała się w godnych i bezpiecznych warunkach. Pozyskujemy więc fundusze zewnętrzne , aby przeprowadzić w szkołach remonty i modernizacje. Pozyskaliśmy m.in. z MEN 181 tys. 500 zł na budowę bądź rozbudowę monitoringu wizyjnego w placówkach oświatowych po to, by nasza młodzież czuła się bezpiecznie. Uzyskaliśmy fundusze na budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Gnieźnie. 1 143 tys. kosztuje modernizacja systemu grzewczego wraz z termomodernizacją i usunięciem eternitu z dachu Zespołu Placówek Wsparcia Rodziny ,,Droga do domu’’ w Trzemesznie.

Nie chwaliłbym się przed Państwem tymi osiągnięciami, gdyby nie próba zdyskredytowania naszych działań w oczach społeczeństwa przez przeciwników politycznych. Zapewniam Państwa, że nie wystraszymy się tego histerycznego krzyku, pomówień i gróźb i dalej będziemy wspierać gnieźnieńską oświatę, by zapewnić jak najlepszy start w dorosłe życie naszym młodym gnieźnianom. Mieszkaniec Gniezna i innych miejscowości powiatu gnieźnieńskiego nie powinien być w niczym gorszy od mieszkańca Poznania, Wrześni czy Konina. Powinien mieć takie same szanse dostania się na studia, znalezienia dobrego zatrudnienia. Chciałbym jak najczęściej słyszeć, że uczeń szkoły z naszego powiatu odniósł sukces w takiej czy innej dziedzinie, że absolwenci tych szkół są cenionymi fachowcami, że mogą prowadzić dostatnie życie, że są porządnymi i szczęśliwymi ludźmi.

Szanowni Państwo, Gniezno nie zasługuje na to, żeby być dużą wioską bezrobotnych ludzi. Nie zasługujemy na to, żeby być zaściankiem Polski.

Podstawą rozwoju społeczeństwa jest edukacja. ,,Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie’’. Taki będzie powiat gnieźnieński, jakie jego młodzieży chowanie.
Szanowni Nauczyciele, Szanowni Rodzice, jakich wykształcimy i wychowamy ludzi, wśród takich będziemy żyć.

Starosta Gnieźnieński Krzysztof Ostrowski


2008-09-01
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Piątek 15-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21413283

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno