Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Obchody z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3. Maja w 2016 r.

Obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja zainaugurowała Msza św. w intencji Ojczyzny, sprawowana w Katedrze Gnieźnieńskiej pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Wętkowskiego. Po Eucharystii odbyła się druga część obchodów na placu przed Bazyliką Prymasowską, gdzie Przewodniczący Rady Powiatu przywitał przybyłych na uroczystość.

Przewodniczący Rady poinformował zgromadzonych, że Starosta Gnieźnieński pani Beata Tarczyńska została zaproszona na ogólnopolskie obchody 225.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przez Prezydenta Andrzeja Dudę, reprezentując Powiat Gnieźnieński podczas uroczystości na Placu Zamkowym i w Pałacu Prezydenckim. W imieniu Pani Starosty głos zabrał Wicestarosta Gnieźnieński, pan Jerzy Berlik, który powiedział „powinniśmy być dumni z bycia Polakami. Doceniajmy i manifestujmy nasze dziedzictwo. Zostawmy wewnętrzne konflikty, animozje, działania w imię własnych interesów, cieszymy się i szanujmy dokonania wielkich Polaków. Działajmy razem również w wymiarze samorządowym, szanujmy decyzje i nie przyczyniajmy się do sporów. Dzisiejsze uroczystości są symbolicznym oddaniem hołdu naszym przodkom. Obecność na katedralnym placu, w mieście świętego Wojciecha - w gronie rodziny i przyjaciół – jest również piękną lekcją patriotyzmu. Cieszę się, że jest nas tak wielu i jestem przekonany, że swoją pracą, postawą i szacunkiem dla tradycji będziemy każdego dnia pielęgnować patriotyczne wartości”.

Apel pamięci, po którym oddane zostały honory i cześć tym, którzy stawali w obronie wartości Konstytucji i bronili jej ideałów, odczytał porucznik Mariusz Maraszkiewicz z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Po salwie honorowej przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego złożyli wieniec okolicznościowy od społeczności powiatu gnieźnieńskiego pod pomnikiem Króla Bolesława Chrobrego. Dla uczczenia Twórców i obrońców Konstytucji 3. Maja Wicestarosta Gnieźnieński w asyście górników odpalił znicz.

By upamiętnić dwieście dwudziestą piątą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja widowisko historyczne „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” przedstawili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie oraz grupa rekonstrukcji historycznych „Orzeł Biały” z Gdańska, pod komendą pana Adama Zwoińskiego. Po wypuszczeniu gołębi pocztowych delegacje złożyły kwiaty przy pomniku króla Bolesława Chrobrego.

Wśród oficjalnych gości uroczystości wymienić należy: przedstawicieli duchowieństwa, przedstawicieli Związków Kombatanckich, parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli Wojska Polskiego, przedstawicieli powiatowych służb, inspekcji i straży oraz delegacje placówek oświatowych, organizacji społecznych i zawodowych.

Oprawę muzyczną uroczystości stworzyli: Samorządowa Orkiestra Dęta Powiatu Gnieźnieńskiego oraz kwartet Chóru Metrum.
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Niedziela 17-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21444725

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno