Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Szlaki turystyczne - Piesze i rowerowe


Dla uprawiających turystykę aktywną stworzona została sieć szlaków: 8 pieszych i 3 rowerowych o łącznej długości 244,1 kilometrów. Szlaki poprowadzone zostały po najpiękniejszych zakątkach powiatu, ukazując zarówno walory przyrodnicze jak i historyczne. Szlakami opiekuje się Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie oraz nadleśnictwo.

Szlaki piesze

1. Szlak żółty - Szlak pamięci ofiar II wojny światowej.

Jelonek - Las Miejski - Dalki - centrum miasta - dworzec PKP (14,4 km) Z pętli MPK nr 9 przy ul. Witkowskiej (0,0 km) idziemy do połączenia ze szlakiem czerwonym, na miejsce, gdzie na majówkach gromadziło się starsze pokolenie Gnieźnian. Następnie za znakami żółtymi do mogiły trzech NN osób zamordowanych we wrześniu 1939 roku. Potem dochodzimy do stacji uzdatniania wody (4,0 km). Idąc w kierunku miasta przekraczamy ul. Wrzesińską (5,9 km), opuszczamy las (7,4 km) i mijamy maszt radiotechniczny na najwyższym wzgórzu Gniezna 139,9 m n.p.m. Z drogi rozciąga się widok na miasto Gniezno. Niebawem dochodzimy do Dalek (10,3 km), gdzie mijamy budynek byłego Uniwersytetu Ludowego oraz, w parku, pomnik ku czci 27 zakładników polskich rozstrzelanych w 1939 roku. Następnie dochodzimy od zachodu do jeziora Jelonek i po dojściu do katedry, ul. Chrobrego i Lecha dochodzimy do dworca PKP Gniezno (14,4 km).

2. Szlak czerwony - Szlak wyprawy gimnazjalistów trzemeszeńskich w 1863 roku.

Gniezno PKP - Jelonek - Kędzierzyn - Trzemeszno - Duszno tj. do granic powiatu (34,2 km) Z przed dworca (0,0 km) idziemy do Lasu Jelonek (4,7 km) gdzie w miejscu dawnych majówek znajduje się szlak żółty. Po wyjściu z lasu mijamy eklektyczny kościół z 1840 roku we wsi Kędzierzyn (9,0 km). Po przejściu następnej wioski tj. Nowej Wsi Niechanowskiej (11,3 km) wchodzimy do lasu, mijamy leśniczówkę Krzyżówka (16,9 km) oraz osiągamy skrzyżowanie ze szlakiem zielonym. Wkrótce wchodzimy do Trzemeszna (24,0 km). Są tu zabytkowe obiekty, a w szczególności barokowe Collegium i bazylika pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha. Osiągamy dworzec kolejowy (25,2 km), stamtąd po przejściu wsi Niewolno, dochodzimy do dawnego folusza we wsi o tej samej nazwie (31,2 km). Następną wsią na naszej trasie jest Wydartowo (PKS) z kuźnią z XIX w. Idąc dalej wchodzimy do Duszna, gdzie znajduje się XIX-wieczny kościół i najwyższe wzgórze w powiecie gnieźnieńskim, o wysokości 167 m n.p.m.

3. Szlak niebieski - Szlak w poprzek doliny Wełny.

Gniezno PKP - Strzyżewo Kościelne (10,2 km) Z dworca Gniezno PKP (0,0 km) po przejściu obok grodziska Gnieźninek mijamy starą wieżę wodociągową, na murze, której znajduje się tablica upamiętniająca obóz powstańców pod Winiarami w 1794 r. Przechodzimy w okolicy kąpieliska nad jeziorem Winiarskim. Po opuszczeniu wsi Wełnica (5,9 km) idziemy z kolei brzegiem jeziora Strzyżewskiego, przez które przepływa Wełna w malowniczej dolinie. Dochodzimy do przystanku PKS w Strzyżewie Kościelnym (10,2 km). Można tu zwiedzić XIX wieczny kościół, a także na cmentarzu zbiorowy grób ofiar hitlerowskiego terroru.

4. Szlak czerwony - Szlak Lednicki.

Dziekanowice PKS - Gniezno PKP (22,2 km) Z przystanku PKS Dziekanowice nieopodal Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, za znakami idziemy do Fałkowa (3,4 km), gdzie mijamy tablicę poświęconą ofiarze terroru hitlerowskiego. Dalej idąc przechodzimy Łubowskie Olędry, która to nazwa upamiętnia czasy, kiedy osiedlano w Polsce kolonistów z Niemiec. Dochodzimy do Pierzysk (9,3 km). Dalej idziemy na wschód wzdłuż torów kolejowych do przejazdu w Woźnikach (11,6 km). Przez pola dochodzimy do Woźnik - Hub (14,5 km) i skręcamy do mostku na rzece Wrześnicy (14,6 km). Z mostku kierujemy się na wschód do Skiereszewa (15,6 km), po przejściu tej dzielnicy Gniezna skręcamy w ul. Kostrzewskiego. Przy tej ulicy mieści się Muzeum Początków Państwa Polskiego (18,8 km). Przez Park Piastowski dochodzimy do jeziora Jelonek, gdzie spotykamy żółty szlak (19,5 km). Następnie ul. Jeziorną i Łaskiego dochodzimy do katedry - perły architektury gotyckiej (20,1 km). Po skręceniu w ul. św. Wojciecha dochodzimy do kościoła św. Jana (20,5 km), gdzie w prezbiterium znajduje się gotycka polichromia. Docieramy do ul. Dąbrówki i ul. Wyszyńskiego, gdzie mijamy kościół św. Michała, który pochodzi z XV w. (21,2 km). Dalej ulicami Jana Pawła II, Sobieskiego i Lecha, która jest w większości zabudowana domami z początku XX w. o architekturze eklektycznej i secesyjnej. Wędrówkę kończymy przy dworcu PKP Gniezno (22,2 km)

5. Szlak zielony - Szlak Królewski

Skorzęcin - Gaj - Jankowo Dolne - Dziadkowo (46,5 km) Szlak ten we wsi Skorzęcin (0,0 km) wychodzi z powiatu słupskiego. Z przystanku PKS idziemy w kierunku plaży nad jeziorem Niedzięgiel. Tutaj mieści się ośrodek wypoczynkowy. Następnie idziemy do wsi Piłka, stanowiącej leśną osadę. Mijamy po drodze ciekawe fragmenty lasów sosnowych i mieszanych. Dochodzimy do wsi Gaj i dalej do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym ze wsi Krzyżówka (17,1 km). Następnie idziemy brzegiem jeziora Wierzbiczańskiego, gdzie jest wspaniała panorama na jezioro i jego otoczenie (19,3 km). Brzeg jest tu wysoki i pozwala oglądać szeroką panoramę jeziora. Dalej za stacją kolejową Jankowo Dolne (23,7 km) po 300 m schodzimy do ośrodka GOSiR i pola namiotowego. Obchodząc jezioro Jankowskie od strony zachodniej możemy na jego półwyspie obejrzeć dwa pomniki przyrody - brekinie. We wsi Jankowo Dolne (26,8 km) znajduje się częściowo zrujnowany wiatrak typu holenderskiego oraz tablica poświęcona ofiarom II wojny światowej. Po wędrówce łąkami nad rzeką Wełną, przekraczamy ją, spotykając znaki szlaku niebieskiego i za nimi idziemy do Strzyżewa Kościelnego do przystanku PKS. We wsi jest kościół z połowy XIX w. i na cmentarzu groby pomordowanych przez hitlerowców. Stąd ponownie za znakami zielonymi kierujemy się do wsi Dębówiec i do Lasów Królewskich. Po drugiej stronie Wełny mijamy leśniczówkę Brody (36,3 km). Docieramy wkrótce do małego jeziora Głęboczek (40,7 km) i do zajazdu Drogorad. Przekraczamy szosę prowadzącą do Bydgoszczy i wchodzimy do Mielna (42,5 km). Znajduje się tu eklektyczny pałac z początku XX w. Ponadto można zobaczyć na skraju lasu nad jeziorem grupę starych dębów, pomników przyrody, a w zachodniej części wsi mauzoleum Wendorffów, dawnych właścicieli wsi i okolicznych dóbr. Z Mielna idziemy do wsi Dziadkowo (46,5 km) i 2 km za wsią szlak opuszcza granice powiatu.

6. Szlak czarny - Szlak Rekreacyjny

Skorzęcin - Piłka - Skorzęcin (9 km) Jest to aktualnie szlak na pograniczu powiatów: słupeckiego i gnieźnieńskiego. Stanowi on świetną rekreacyjno-poznawczą trasę dla wczasowiczów przebywających w ośrodkach Skorzęcina. Biegnie ona pięknymi partiami lasów, dających ciszę i spokój. Szlak ten często jest używany do przejażdżek rowerowych. Zaczyna się na przystanku PKS Skorzęcin "Plaża". Prowadzi nas najpierw do leśniczówki Popielarze, a następnie do wsi Piłka (3,2 km). Potem idziemy równolegle do zachodniego brzegu jeziora Niedzięgiel i kończymy trasę na tym samym przystanku PKS.

7. Szlak żółty - Szlak Onufrego Kopczyńskiego. 

Gajówka Starzenina - Leśniczówka Daniele - Czerniejewo - Pierzyska. (21,2 km) Szlak zaczyna się w Wierzycach PKS i do gajówki Starzenina biegnie poza granicami powiatu. Od gajówki Starzenina przez leśniczówkę Daniele za znakami do rezerwatu Modrzew Polski w Noskowie (1,9 km). Stamtąd do kościoła w Czerniejewie (6,6 km), zbudowanym w połowie XVI w. Ulicą Pałacową dochodzimy do jednego z najpiękniejszych zespołów pałacowych Wielkopolski. Następnie idziemy do nadleśnictwa Czerniejewo i wchodzimy do rezerwatu Bielawy (11,8 km) - naturalnego lasu dębowo-grabowego. Mijamy pomnik hrabiego Skórzewskiego. Następny rezerwat to Wiązy w Nowym Lesie (13,3 km). Z tego rezerwatu dochodzimy przez pola do przystanku PKS Pawłowo i drewnianego kościoła. Dalej idziemy przez Baranowo do Pierzysk PKP (21,2 km)

8. Szlak żółty - Szlak im. Hipolita Cegielskiego.

Trzemeszno PKP - Ławki - Gołąbki - Drogorad - Kowalewo. 33 km Z PKP Trzemeszno idziemy za znakami do Kruchowa (6,0 km). Mieści się tu kościół zbudowany w 1953 roku, a na wzgórzu barokowy dwór z XVI w. Stamtąd od wsi Powiadacze i dalej do Ławek (9,5 km). W centrum wsi można obejrzeć dom, w którym urodził się Hipolit Cegielski. Przed domem znajduje się tablica pamiątkowa. Następnie dochodzimy do Gołąbek (14,0 km) gdzie nad jeziorem Wielkie Łomno jest ośrodek wypoczynkowy. Stamtąd lasami mijamy rezerwat Czaliniec nieopodal leśniczówki Długi Bród, i dochodzimy do zajazdu Drogorad (25,0 km),. Idąc dalej docieramy do Mielna (26,0 km) Znajduje się tu eklektyczny pałac z początku XX w. Ponadto można na skraju lasu nad jeziorem zobaczyć grupę dębów - pomników przyrody, a w zachodniej części mauzoleum Wendorffów, dawnych właścicieli wsi. Za znakami żółtymi idziemy do Popowa Podleśnego (30,0 km). Za następną wsią Kowalewo szlak opuszcza teren powiatu, kierując się do wsi Recz.

Szlaki rowerowe 

1. Moraczewo - Gniezno (22,9 km).

Szlak oznaczony sylwetką roweru na białym prostokącie. Szlak ten stanowi część ścieżki rowerowej Poznań - Gniezno. Jego długość na terenie powiatu wynosi 22,9 km. Z parkingu w Moraczewie z malowniczymi wiatrakami wzdłuż szosy w kierunku Gniezna, docieramy do Lednogóry (2,6 km). Przejeżdżamy następnie do Dziekanowic (5,7 km) i dalej do źydówka (9,9 km). Stamtąd do kolejnych wsi Rzegnowa (14,1 km) i Braciszewa (15,1 km). Dalej wjeżdżamy do Gniezna ul. Kłeckowską, kierując się za znakami do jego centrum (22,9 km).

2. Las Miejski - Las Miejski (9,6 km).

Szlak oznaczony zielonym kółkiem w białym kole. Zaczyna się na pętli linii MPK nr 51 i przejeżdżamy nim do Miejsca Pamięci Narodowej (1,2 km). Po okrążeniu centrum Lasu Miejskiego obok stacji uzdatniania wody (4,7 km), wjeżdżamy do Lasu Jelonek. Tu po przejechaniu obok pomnika NN ofiar II wojny światowej wracamy pod stacji uzdatniania wody i na pętlę autobusu, skąd zaczęliśmy trasę (9,6 km).

3. Tereny leśnictw: Skorzęcin, Piłka i Stary Dwór (20,9 km).

Szlak oznaczony jest zielonym kółkiem na białym okrągłym tle. Początek ma na przystanku PKS "Skorzęcin - Plaża" (0,0 km). Stamtąd (0,5 km) do Leśniczówki Popielarze, następnie bez wjeżdżania do wsi Piłka, mijamy Lesniczówkę Piłka i kierujemy się na zachód do szlaku zielonego pieszego (9,5 km). Ponownie wracamy, ale już do wsi Piłka (15,5 km). Jej nazwa pochodzi najprawdopodobniej od tartaku poruszanego siłą spiętrzonej wody Noteci Zachodniej wypływającej z jeziora Niedzięgiel. Następnie drogą leśną docieramy na teren ośrodków wypoczynkowych i ponownie na przystanek PKS "Skorzęcin Plaża", gdzie kończymy trasę (20,9 km). Ponadto została wytyczona ścieżka przyrodnicza w Lednickim Parku Krajobrazowym.Ścieżka oznakowana jest liściem dębu. Przebiega od skrzyżowania dróg Waliszewo - Dziećmiarki i Owieczki - Sławno, poprzez Park w Dziećmiarkach, wieś Kamionek i leśnymi drogami wychodzi w miejscu początkowym. Ścieżka składa się z 20 przystanków dydaktycznych.

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Środa 13-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21386494

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno