Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Zjazd Prezydentów - 12 marca 2000 r.


Tysiąc lat temu, gdy u grobu świętego Wojciecha spotkali się władca polski Bolesław Chrobry, cesarz rzymski i niemiecki Otton III i legat papieski, położone zostały podwaliny pod taką Europę, w jakiej dziś żyjemy. To wówczas, wraz z decyzjami wprowadzającymi Polskę do rodziny krajów współtworzących europejską cywilizację, zarysował się kształt granic państw europejskich i zarazem nakreślona została wizja europejskiej jedności. Dziś, gdy Europa się integruje i bliższa jest jedności aniżeli kiedykolwiek, spotkanie w Gnieźnie prezydentów pięciu państw Europy, odbywające się na progu trzeciego tysiąclecia, miało szczególną wymowę. Było zaakcentowaniem naszego poczucia wspólnoty i sąsiedzkich więzi; przywołanie cywilizacyjnych korzeni i spojrzenie w przyszłość. Europa XXI wieku stoi przed koniecznością wypełnienia ram dzisiejszej integracji. Głównym punktem spotkania było nabożeństwo ekumeniczne w Katedrze Gnieźnieńskiej z udziałem najwyższych dostojników trzech wyznań. W spotkaniu udział wzięli prezydenci: Polski - Aleksander Kwaśniewski, Słowacji - Rudolf Szuster, Niemiec - Johanes Rau, Litwy - Valdas Amdamkus i Węgier - Arpad Goencz. Z różnych obiektywnych przyczyn na spotkanie nie przybył prezydent Czech - Vacław Havel i Ukrainy - Leonid Kuczma. Obecne spotkanie poprzedziły dwa doniosłe wydarzenia. Pierwszym była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce w roku 1979. Właśnie wtedy, w świecie przedzielonym żelazną kurtyną, papież przedstawił w Gnieźnie wizję Europy zjednoczonej. Drugim - stało się spotkanie w Gnieźnie w 1997 roku Jana Pawła II z prezydentami krajów Europy Środkowej.

Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę "Collegium Europaeum"

W godzinach popołudniowych Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski wraz z Prezydentem Gniezna Bogdanem Trepińskim i Rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Stefanem Jurgą, uroczyście podpisali i wmurowali akt erekcyjny pod budowę "Collegium Europaeum Gnesnense". Kolegium Europejskie ma powstać w Gnieźnie m.in. po to, by uczyć jak żyć i współpracować z sąsiadami. Kolegium prawdopodobnie rozpocznie swą działalność za trzy lata. Będzie kształcić humanistów, politologów, językoznawców, głównie Polaków i Niemców.

Debata telewizyjna prezydentów i konferencja prasowa Prezydenta RP.

W trakcie Uroczystości Milenijnych w Gnieźnie odbyła się debata telewizyjna Prezydentów pięciu krajów, transmitowana przez Program I TVP. 1000 lat temu Zjazd Gnieźnieński stworzył nadzieję na funkcjonowanie Europy zjednoczonej porozumieniem równych, a nie podbojem. Ta wizjonerska idea nie została zrealizowana do dzisiaj. W 1000 lat od Zjazdu, Europa jest ciągle podzielona. Dlatego tak ważne jest, że w historycznym miejscu i w historycznym czasie, spotkali się Prezydenci pięciu państw, by rozmawiać właśnie o jedności europejskiej.

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Niedziela 17-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21444922

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno